Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia samochodu?
Ważność ubezpieczenia OC – do czego jest potrzebna?
W przypadku własnego samochodu sprawdzenia ważności polisy OC można dokonać na kilka sposobów:
- sprawdzając okres jej obowiązywania na potwierdzeniu zawarcia polisy, które otrzymaliśmy od ubezpieczyciela;
- bezpośrednio u ubezpieczyciela przez podanie wymaganych danych, na przykład Allianz umożliwia sprawdzenie takich informacji po zalogowaniu się do usługi Mój Allianz;
- korzystając z usługi HistoriaPojazdu.gov.pl
- korzystając ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Inaczej sytuacja wygląda jednak, jeśli chcemy sprawdzić ważność polisy auta należącego do innego właściciela. W jakich sytuacjach taka wiedza może się nam przydać? Na przykład w przypadku kolizji, która została spowodowana przez inną osobę.
- Warto wtedy zweryfikować ważność polisy. Sam fakt, że dany kierowca okazuje dokument potwierdzający jej zawarcie, to nie wszystko. Polisa może nie być np. opłacona.
- Kiedy sprawca nie ma ze sobą żadnego potwierdzenia posiadania polisy.
Oczywiście kwestię ważności polisy OC może również weryfikować kierowca, który jest po prostu zainteresowany zakupem danego samochodu. Które ze wskazanych wcześniej sposobów sprawdzenia ważności polisy sprawdzą się najlepiej? Jak najbardziej możemy zweryfikować te informacje za pomocą usługi HistoriaPojazdu.gov.pl, jednak w tym przypadku potrzebnych będzie więcej informacji:
- numer rejestracyjny,
- numer VIN,
- data pierwszej rejestracji.
Jeśli mamy te dane, to samo sprawdzenie ważności polisy jest bardzo proste i wymaga wypełnienia formularza takiego, jak poniżej:
Łatwiejszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wymaga od nas podania mniejszej ilości informacji. Po prostu – do zdobycia tych danych nie potrzebujemy dowodu rejestracyjnego samochodu ani nawet zaglądania do jego wnętrza, wystarczy numer rejestracyjny.
Musimy wskazać dzień ważności polisy, który nas interesuje. Formularz, jaki należy wypełnić w tym przypadku, wygląda następująco:
UFG udostępnia aplikację „Na wypadek”
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnił aplikację, która ma stanowić pomoc w przypadku kolizji i nie tylko. Nadano jej nazwę „Na wypadek”. Jest to kolejny ze sposobów na sprawdzenie tego, czy inni uczestnicy danego zdarzenia drogowego mają wykupione ubezpieczenie OC. W aplikacji również przygotowano przewodnik, co należy robić krok po kroku w przypadku uczestnictwa w kolizji drogowej. Można się z niej dowiedzieć m.in. tego, w jaki sposób należy udokumentować zdarzenie.
Zakup samochodu bez ważnej polisy OC
To, że właściciel danego samochodu nie wykupił ubezpieczenia OC, nie powoduje, że z takiego auta należy absolutnie zrezygnować. Za to, co działo się przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży, oczywiście odpowiadać będzie osoba, która wówczas była właścicielem pojazdu. Natomiast kupujący powinien w takiej sytuacji tego samego dnia, w którym zakupił pojazd, podpisać umowę o polisę OC z wybranym ubezpieczycielem. Jeśli UFG nałoży karę za brak ciągłości ubezpieczeniowej, to otrzyma ją poprzedni właściciel, gdyż to on wówczas odpowiadał za zakup ubezpieczenia.
Sprawdzenie ważności ubezpieczenia samochodu
Posiadanie komunikacyjnego ubezpieczenia OC jest w Polsce obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ważność polisy można w prosty sposób sprawdzić, korzystając z systemu UFG, który wymaga od nas znajomości numeru rejestracyjnego lub numeru VIN. Oczywiście istnieją również inne metody weryfikacji tej informacji, ale w przypadku systemu UFG przebiegnie to najłatwiej.