Co czwarty Polak chce wyjechać za granicę za pracą. Najnowszy raport
Według badaczy, o zmianie pracy myślą głównie pracownicy branży budowlanej, hotelarskiej, gastronomicznej, ale także sektora bankowości, w tym finansów i ubezpieczeń.
Niemal jedna czwarta badanych rozważa wyjazd za granicę jeszcze w ciągu najbliższego roku. 4 proc. ogółu na stałe, 10 proc. na czas określony - od kilku miesięcy do dwóch lat, a kolejne 10 proc. - na czas nieokreślony.
Głównym powodem chęci zmiany pracy są zarobki. Pod tym względem wyróżnia się region wschodni - aż 30 proc. osób tam mieszkających rozważa emigrację zarobkową, choć zdecydowana większość z nich nie planuje wyjazdu na stałe. Częściej wyjazd za granicę rozważają osoby młode - do 29. roku życia (34 proc.), osoby z wykształceniem podstawowym (36 proc.), pracownicy fizyczni wykwalifikowani (36 proc.) i niewykwalifikowani (29 proc.) oraz inżynierowie (33 proc.).
– Bardzo dużo wakatów możemy dostrzec w usługach i handlu. Chyba każdy dostrzegł kartki na witrynach sklepowych z informacją "Zatrudnimy sprzedawcę". Wciąż mamy na rynku głód informatyków i programistów – dodaje Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.