Rząd zdejmuje obostrzenia. Jak oceniają to Polacy?
W czwartek rząd zaprezentował kilkuetapowy plan "otwierania gospodarki". Kolejne restrykcje takie jak m. in. zamknięcie lasów i parków, ograniczenie liczby osób w sklepach i kościołach czy możliwość organizowania imprez masowych, będą zdejmowane stopniowo. Wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej w kraju.
Zmienione zostaną też zasady dot. przemieszczania się osób niepełnoletnich – od 20 kwietnia nastolatkowie powyżej 13. roku życia będą mogli przemieszczać się sami.
Jak Polacy oceniają rezygnowanie z obostrzeń?
Jak pokazuje sondaż pracowni Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy.pl, Polacy dobrze oceniają zmiany w obostrzeniach, na które zdecydował się rząd.
Na pytanie "Jak ocenia Pan/Pani decyzję rządu o ponownym umożliwieniu korzystania z lasów i parków?" pozytywnie odpowiedziało 86 proc. ankietowanych. Źle decyzję o otwarciu lasów i parków ocenia 5 proc. badanych, a 9 proc. wybrało odpowiedź "ani dobrze, ani źle".
Badani zapytani "Jak ocenia Pan/Pani decyzję rządu o zwiększeniu liczby klientów, którzy w jednym czasie będą mogli być obsługiwani w sklepie?" również w większości odpowiedzieli pozytywnie (55,9 proc. osób wybrało odpowiedź "dobrze"). Źle, decyzję o zwiększeniu limitu klientów w sklepach, ocenia 22,3 proc. badanych, a "ani źle, ani dobrze" 21,8 proc. badanych.
Na pytanie "Jak ocenia Pan/Pani decyzję rządu o dopuszczeniu samodzielnego wychodzenia z domu nieletnich w wieku 13-17 lat" połowa ankietowanych odpowiedziała pozytywnie (50,5 proc.), a 24,7 proc. odpowiedziało negatywnie. Prawie tyle samo, bo 24,8 proc. badanych wybrało odpowiedź "ani dobrze, ani źle".
Zdecydowanym poparciem społecznym cieszy się natomiast decyzja o obowiązkowym zakrywaniu ust i nosa (np. maseczką) w miejscach publicznych. Aż 75,6 proc. badanych odpowiedziało, że jest to dobra decyzja, a tylko 7,8 proc. ankietowanych odpowiedziało, że była to zła decyzja rządu. 16,6 proc. badanych wybrało odpowiedź "ani dobrze, ani źle".
Badanie przeprowadzono w dniach 17 kwietnia 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. Sondaż wykonała pracownia Estymator www.estymator.com.pl
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.