Jak kompromis na unijnym szczycie wpłynął na pozycję polityków ZP? Sondaż
W czwartek unijni liderzy osiągnęli porozumienie w sprawie nowego budżetu UE na lata 2021–2027 i funduszu odbudowy. Według premiera Mateusza Morawieckiego, Polska może liczyć na 770 mld zł. Polska i Węgry początkowo groziły zawetowaniem budżetu, sprzeciwiając się mechanizmowi "pieniądze za praworządność". Weta stanowczo domagali się politycy Solidarnej Polski ze Zbigniewem Ziobrą na czele.
W sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytano Polaków m.in. o to, jak ostatni szczyt Rady Europejskiej wpłynął na pozycję m.in. Zbigniewa Ziobry. Z badania wynika, że 62,1 proc. ankietowanych uważa, że pozycja polityczna lidera Solidarnej Polski uległa osłabieniu w wyniku tego szczytu.
7 proc. Polaków uważa, że minister sprawiedliwości wyszedł z tej sytuacji mocniejszy. 17,2 proc. uważa, że szczyt pozostawił pozycję Ziobry bez zmian, a 13,8 proc. nie ma w tej sprawie zdania.
Jednocześnie 32,2 proc. ankietowanych jest przekonana, że premier Mateusz Morawiecki umocnił swoją pozycję po unijnym szczycie. 31,6 proc., uważa, że osłabiło to pozycję szefa rządu. 22,5 twierdzi, że szczyt nic nie zmienił dla Morawieckiego, a 13,8 proc. nie ma zdania.
Duża część ankietowanych, bo aż 42,4 proc. uważa, że szczyt UE nie zmienił pozycji prezesa PiS i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. 7,6 proc. uważa, że lider partii umocnił swoją pozycję, a 35,1 proc. - że osłabił. 14,9 proc. nie miało zdania w tej sprawie.
Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą?
W sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytano również ankietowanych, co zrobiłaby rządząca koalicja, jeśli Solidarna Polska opuściłaby Zjednoczoną Prawicę.
Zdecydowana większość wskazała na przyspieszone wybory (47,1 proc.).
23 proc. uważa, że PiS powinien znaleźć nowych sojuszników w obecnym parlamencie i zawiązać koalicję np. z PSL lub Konfederacją i posłami Kukiz’15.
18,9 proc. badanych chciałoby, żeby Zjednoczona Prawica rządziła dalej, tylko jako rząd mniejszościowy.
10,9 proc. nie było w stanie odpowiedzieć na to pytanie.
Badanie wykonano metodą CATI w dniach 11-12.12.2020 roku na grupie 1000 osób.