Amerykańskie wojska opuszczą Afganistan? Jest data
Taką informację ma wkrótce ogłosić prezydent Stanów Zjednoczonych – podaje BBC.
Wojska USA w Afganistanie
Taki termin w zeszłym roku ustaliła z talibami administracja Donalda Trumpa, jednak data może jeszcze ulec przesunięciu. Podpisana w lutym 2020 roku umowa pokojowa pomiędzy talibami a USA zakłada zakończenie i uregulowanie ciągnącego się od 18 lat konfliktu wojennego.
Joe Biden już wcześniej zaznaczył, że szybkie wycofanie wojsk z Afganistanu może stanowić problem. Według podpisanego porozumienia USA i sojusznicy z NATO są zobligowani wycofać wszystkie wojska w ciągu 14 miesięcy, o ile talibowie dotrzymają swoich obietnic. Przede wszystkim chodzi o uniemożliwienie prowadzenia działalności na kontrolowanym przez siebie terytorium al-Kaidzie lub innym organizacjom terrorystycznym. Ponadto, talibowie zobowiązali się kontynuować rozmowy pokojowe z rządem w Kabulu.
W Afganistanie wciąż przebywa około 2,5 tys. amerykańskich żołnierzy.
Zamachy 11 września 2001 r.
11 września 2001 roku doszło do czterech ataków terrorystycznych przeprowadzonych na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Zginęło prawie 3 tys. osób, a ponad 6 zostało rannych.
Tylko w ataku na Pentagon pod Waszyngtonem życie straciło łącznie 189 osób: 125 pracowników ministerstwa obrony, 59 pasażerów i członków załogi porwanego samolotu oraz 5 terrorystów.
W odpowiedzi na zamachy na World Trade Center i Pentagon Stany Zjednoczone proklamowały "wojnę przeciwko terroryzmowi". 7 października 2001 r. amerykańskie wojska rozpoczęły inwazję na Afganistan. Celem kampanii było obalenie reżimu talibów, ukrywającego bojowników Al–Kaidy.