"Otwieramy majówkę". Ciekawa inicjatywa Polskiej Izby Hotelarzy
Akcja będzie polegać na przebranżowieniu obiektów noclegowych w miejsca zajmujące się usługami "para-medycznymi" i leczniczymi. Izba wskazuje, że celem inicjatywy jest poprawa stanu zdrowia Polaków.
Hotelarze się nie poddają
Współpracujący z PIH prawnicy przygotowują hotele do funkcjonowania zgodnie z aktualnym rządowym rozporządzeniem.
"Wychodzimy z założenia, że w tych trudnych czasach hotele 'mogą leczyć' oraz mogą pełnić bardzo ważną rolę w systemie prewencji zdrowia publicznego. Poprowadzimy hotelarzy przez proces przeorientowania się na obiekty świadczące usługi para-medyczne i lecznicze" – tłumaczy prezes Izby Marek Łuczyński, dodając, że akcja ma stanowić szansę na funkcjonowanie branży nie tylko w trakcie długiego weekendu, ale również na czas epidemii i po niej.
"Wierzymy, że hotelarze mogą pomóc polskiemu rządowi w poszerzeniu bazy rehabilitacyjnej dla m.in tzw. 'ozdrowieńców', którzy wymagają specjalistycznego leczenia/rehabilitacji" – pisze Łuczyński.
"Docelowo pakiety/turnusy rehabilitacyjne w hotelach medycznych oraz w hotelach świadczących usługi para-medyczne według Polskiej Izby Hotelarzy powinny zostać refundowane przez NFZ. Tego typu praktyki mają już miejsce w Niemczech" – dodaje.
Regionalizacja obostrzeń
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w środę, że podjęto decyzję o utrzymaniu dotychczasowych obostrzeń w województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim.
Z kolei w pozostałych województwach (podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i małopolskie) od 26 kwietnia nastąpi otwarcie zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych. Do szkół wrócą – w trybie hybrydowym – uczniowie klas I-III.
Jednocześnie w przyszłym tygodniu rząd ma przedstawić harmonogram "odmrażania" poszczególnych gałęzi gospodarki, a także ogłosić decyzję w sprawie noszenia maseczek na świeżym powietrzu.