Nord Stream 2. Niemcy: Wielka koalicja rozważa "plan B"
Jak pisze niemiecki dziennik "Die Welt", w kręgach rządowych coraz częściej pojawiają się rozważania na temat "planu B" w sprawie rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. Finalizację inwestycji próbują powstrzymać Stany Zjednoczone, popierane przez Polskę oraz kraje bałtyckie.
Niemcy pod presją USA
"Die Welt" przyznaje, że Berlin znajduje się pod coraz silniejszą presją ze strony USA. W obliczu narastających napięć pomiędzy Rosją a państwami Europy Wschodniej, Nord Stream 2 znalazł się w centrum uwagi.
W artykule wskazano, że w niemieckiej wielkiej koalicji chadecji i socjaldemokratów ostry kurs USA "prowadzi do wniosku, że mierzący 1200 kilometrów gazociąg można dokończyć tylko za wysoką – a może zbyt wysoką – cenę w polityce zagranicznej".
"Trzeba mieć plan B. W CDU są kolejne głosy, by na razie zamrozić budowę" – pisze "Die Welt". "W SPD mówi się, że można by uzależnić funkcjonowanie gazociągu od warunków politycznych dla Rosji" – dodaje gazeta.
Zablokować Nord Stream 2
W czwartek europosłowie PiS: Anna Zalewska, prof. Ryszard Legutko i prof. Zdzisław Krasnodębski złożyli projekt rezolucji, który miał zobowiązywać Komisję Europejską do wykorzystania wszystkich prawnych środków do zatrzymania niemiecko-rosyjskiego projektu energetycznego Nord Stream 2. Politycy spotkali się z odmową KE.
Z kolei premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefem słoweńskiego rządu Janezem Janšą, który przybył do Polski, aby omówić ważne dla obu krajów kwestie.
Politycy rozmawiali m.in. o Nord Stream 2. Szefowie rządów obu państw wezwali również Niemcy do wycofania się z realizacji gazociągu, określając go jako przedsięwzięcie destabilizujące bezpieczeństwo w Europie.
– Z całą mocą podkreślamy – Nord Stream 2 jest niemiecko-rosyjskim projektem, który destabilizuje Europę i zmniejsza jej bezpieczeństwo. Wzywamy Niemcy, żeby zrezygnowały z tego projektu i przestały wpływać na destabilizację w tej części Europy – powiedział Morawiecki