Tajne posiedzenie Sejmu. KO składa sprzeciw
Jak podał Piotr Müller, w tym tygodniu ma się odbyć niejawne posiedzenie Sejmu ws. cyberataków na posłów.
– Premier Morawiecki zwrócił się do marszałek Elżbiety Witek o zwołanie posiedzenia Sejmu w trybie niejawnym, aby przedstawić całą skalę ataków cybernetycznych – powiedział Piotr Müller w Polsat News. Jak dodał, posiedzenie ma odbyć się w tym tygodniu.
– Warto, by posłowie jak najszybciej poznali informacje, które mają charakter niejawny – zaznaczył rzecznik rządu.
Müller podkreślił, że "skala cyberataków jest duża i nie ogranicza się do jednej osoby. Dotyczy skrzynek mailowych wielu osób".
Koalicja Obywatelska złożyła sprzeciw
Przeciwko tajnej formie obrad Sejmu w tej sprawie protestuje Koalicja Obywatelska. Zdaniem polityków tego ugrupowania, informacje dotyczące cyberbezpieczeństwa polityków powinni poznać wszyscy Polacy.
– Jutro na wniosek pana premiera posiedzenie niejawne dotyczące cyberprzestrzeni. Więc jutro o godz. 9 posiedzenie niejawne. Będziemy słuchać wyjaśnień i informacji pana premiera – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.
– W tej sprawie złożyliśmy sprzeciw. Podtrzymujemy go. Uważamy, że sprawy dotyczące cyberbezpieczeństwa przede wszystkim powinni poznać Polacy – dodał Cezary Tomczyk.
Cyberatak na Dworczyka
We wtorek wieczorem hakerzy włamali się na prywatną skrzynkę mailową ministra Michała Dworczyka oraz jego żony. Profil Agnieszki Dworczyk wkrótce zniknął z Facebooka.
W środę w mediach społecznościowych Dworczyka pojawiło się oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Szef KPRM potwierdził, że doszło do ataku hakerskiego, jednocześnie zapewnił, że na skrzynce mailowej nie znajdowały się żadne tajne informacje. "Poinformowane zostały stosowne służby państwowe" – zaznaczył.
Sprawę analizuje m.in. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego