Kolejne makabryczne odkrycie na terenie dawnej szkoły w Kanadzie
Z inicjatywą przeszukania obszary, na którym znajdowała się szkoła wyszli rdzenni mieszkańcy tych terenów. Dzięki użyciu georadaru odnaleziono szczątki 182 osób. Miejscem masowego grobu okazał się teren dawnej katolickiej szkoły St. Eugene's Mission School. Kościół prowadził ją od 1912 do początku lat 70-tych. Była to jedna z ponad 130 obowiązkowych szkół z internatem finansowanych przez rząd kanadyjski i prowadzonych przez władze religijne w XIX i XX wieku w celu przymusowej asymilacji rdzennej młodzieży.
W tej chwili nie jest jasne, czy odnalezione szczątki należą do uczniów szkoły i czy można łączyć je z podobną sprawą, która dotyczy masowego dziecięcego grobu z terenu szkoły dla Indian w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej.
Jak podaje BBC, szczątki 182 osób odnaleziono na terenie cmentarza, którego początki sięgają 1865 roku. Miejsca pochówku były kiedyś oznaczane drewnianymi krzyżami, które przez lata uległy zniszczeniu.
"Te czynniki bardzo utrudniają ustalenie, czy te nieoznaczone groby zawierają szczątki dzieci, które uczęszczały do szkoły rezydencyjnej St. Eugene" – napisano w oświadczeniu wydanym przez grupę prowadzącą badania.
Przypuszcza się, że w miarę upływu czasu zostanie odnalezionych więcej grobów.
Masowe groby
Sprawa z Cranbrook to trzeci przypadek odkrycia masowych grobów na terenie byłych katolickich szkół w Kanadzie.
W maju szczątki 215 dzieci rdzennych mieszkańców Kanady znaleziono w nieoznaczonych grobach w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej. W zeszłym tygodniu przywódcy Cowessess First Nation poinformowali, że szczątki 751 ciał, w większości dzieci, zostały odkryte na terenie dawnej szkoły w Saskatchewan.
Ostatnie odkrycie miało miejsce w przeddzień Dnia Kanady, 1 lipca, który upamiętnia wydarzenia z 1867 roku, kiedy trzy brytyjskie kolonie połączyły się, tworząc Dominium Kanady.
W kraju podniosły się głosy o odwołanie wszystkich imprez i wydarzeń w związku z makabrycznymi odkryciami na terenach dawnych szkół.
W środę premier Justin Trudeau powiedział, że odkrycia „zmusiły nas do zastanowienia się nad historyczną i trwającą niesprawiedliwością, z którą borykają się ludy tubylcze”.