"Zmienił poglądy”. Korwin-Mikke przypomina słowa Tuska
Jeden z liderów Konfederacji wziął udział w serii pytań na kanale YouTube „myPolitics”.Podczas rozmowy nie mogło zabraknąć kwestii powrotu Tuska oraz wyboru Jarosława Kaczyńskiego na prezesa PiS na kolejną kadencję. Jak zadeklarował sam lider formacji – po raz ostatni.
Korwin-Mikke: PO nie jest żadną opozycją
Korwin-Mikke był pytany, czy powrót byłego premiera do kierownictwa PO zmieni cokolwiek w polskiej polityce, oraz czy stanowi on zagrożenie dla Konfederacji.
– Mamy w Polsce partie, które zostały powołane do rządzenia przez generała Czesława Kiszczaka do odgrywania teatru po tytułem „niech sobie Polacy głosują raz na jednych, raz na drugich i nic się nie zmieni”. I z drugiej strony mamy opozycję, którą stanowi Konfederacja. Platforma Obywatelska nie jest żadną opozycją, tylko kontynuacją tego, co było przedtem i ciężko przypuszczać, że coś zmieni. Tylko Konfederacja może coś w Polsce zmienić – zaznaczył polityczny weteran.
– Podejrzewam, że nasi wybory nie będą traktowali pana Donalda Tuska poważnie. Chcę przypomnieć, że ten człowiek startował w Polsce jako liberał, był liberałem i naprawdę w to wierzył 40 lat temu. Ale „jak się weszło między wrony trzeba krakać jak i ony”. Wielu ludzi z jego otoczenia robiło duże majątki, kradnąc – a nie daje się kraść na wolnym rynku, więc kraść trzeba w socjalizmie – i Tusk zmienił poglądy, nawet otwarcie mówiąc, że już nie jest liberałem, tylko socjaldemokratą. W związku z tym nie jest już wiarygodny jako liberał – stwierdził prezes partii KORWiN.
Ofensywa programowa Konfederacji
W niedzielę 4 lipca w Warszawie się konwencja programowa Konfederacji. Wolnościowcy i narodowcy zaprezentowali główne założenia programu „Polska na Nowo”, który stanowić ma odpowiedź na propozycje rządowe. „Według polityków Konfederacji odpowiada on na potrzebę naprawy Polski po roku bezprawnego lockdownu i jest skuteczną, merytoryczną odpowiedzią na Polski Ład PiS-u” – czytamy na stronie partii.
Tuż po konwencji przedstawiciele ugrupowania wyruszyli w trasę po Polsce w ramach „Wakacji z Konfederacją”, podczas której będą rozwijać poszczególne punkty programowe.
Pięć filarów programu „Polska na Nowo”
Program skupia się na pięciu punktach.
- Niskie proste podatki
- Sprawna i dostępna ochrona zdrowia
- Efektywna i nowoczesna edukacja
- Niższe koszty życia
- Państwo prawa
Jednym z kluczowych postulatów Konfederacji jest likwidacja 15 podatków, które mają zostać zniesione jedną ustawą.
Chodzi o następujące daniny: podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek cukrowy, opłatę paliwową, opłatę emisyjną, opłatę mocową, opłatę przejściową, opłatę reprograficzną, opłatę wodną, opłatę roczną i wpisową w rejestrze BDO, opłatę za korzystanie ze środowiska, podatek od środków transportowych, opłatę targową, opłatę uzdrowiskową, opłatę miejscową i podatek od psa.
Ponadto wolnościowcy i narodowcy chcą obniżyć VAT oraz szereg mniejszych podatków, a także wprowadzić dobrowolny ZUS dla pracodawców i pracowników.
Konfederacja domaga się pełnego odblokowania ochrony zdrowia. Chodzi o przywrócenie do pełnej sprawności systemu pierwszego kontaktu z lekarzami rodzinnymi, którzy przez blisko rok udzielali teleporad zdrowotnych.
Wśród propozycji jest również m.in. bon zdrowotny, który zagwarantowałby dobrowolny wybór pacjentów pomiędzy ubezpieczeniem państwowym, a korzystaniem z prywatnego sektora medycznego.
W zakresie edukacji formacja postuluje m.in. odbiurokratyzowanie szkolnictwa, likwidację Karty Nauczyciela oraz wprowadzenie bonu edukacyjnego. Nigdy więcej lockdownu.
W punkcie dotyczącym energetyki Konfederacja proponuje przede wszystkim, by w Polsce stanęło kilka elektrowni atomowych, co ma się przełożyć na zmniejszenie cen prądu. Z kolei w trosce o środowisko naturalne postuluje brak segregacji śmieci nie był karalna, lecz proponują oni nowoczesne pojemniki na odpady, które gratyfikowały finansowo tak jak to się dzieje w państwach zachodnich.
Partia opowiada się zdecydowanie przeciwko paszportom covidowym oraz segregacji sanitarnej. Program zawiera również propozycje w zakresie zakończenia urzędniczej bezkarności oraz niedopuszczenia ideologii do polskiego rolnictwa.