"Proszę szanować konstytucję!". Pawłowicz domaga się wyjaśnień od Wiącka
W środę Senat wybrał prof. Marcina Wiącka na stanowisko RPO. "Za" głosowało 93 senatorów, nikt nie był przeciw. Od głosu wstrzymało się pięć osób: Jan Maria Jackowski, Jarosław Rusiecki, Andrzej Pająk, Aleksander Pociej i Lidia Staroń.
Tym samym, po sześciu próbach, udało się wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Prof. Wiącek kandydował na to stanowisko po raz drugi. Za pierwszym razem nie uzyskał poparcia w Sejmie, gdzie rządząca większość (z wyjątkiem posłów Porozumienia) poparła senator Lidię Staroń. Gdy Staroń przegrała głosowanie w Senacie, Prawo i Sprawiedliwość skłoniło się do poparcia prof. Wiącka, który był kandydatem przedstawionym przez Polskie Stronnictwo Ludowe.
Wyrok TSUE
Jeszcze przed wyborem na RPO prof. Wiącek został zapytany o niedawny wyrok TSUE w sprawie polskiego systemu dyscyplinowania sędziów.
Przypomnijmy, że w minionym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości UE wydał dwa niekorzystne dla Polski orzeczenia – w pierwszym nakazał natychmiastowego zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego; w drugim stwierdził, że system dyscyplinarny wobec sędziów wprowadzony w Polsce jest niezgodny z prawem UE. Tymczasem Trybunał Konstytucyjny uznał, że prawo polskie ma pierwszeństwo wobec prawa unijnego.
Podczas debaty w Senacie prof. Wiącek stwierdził, że polska konstytucja jest nadrzędna wobec umów międzynarodowych.
– Od początku mojej aktywności naukowej prezentowałem i nadal popieram pogląd o prymacie naszej konstytucji nad wszelkimi umowami międzynarodowym – powiedział.
Potem, odnosząc się o wyroku TSUE, ocenił, że powinien on zostać wykonany.
– Standard niezawisłości sędziowskiej jest wspólny dla wszystkich państw. Minimum niezawisłości sędziowskiej jest takie, że sędzia nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za wydanie orzeczenia. TSUE wydał orzeczenie, w którym stwierdza, że ten standard został w tym przypadku zagrożony – stwierdził.
Pawłowicz pyta nowego RPO
Te wypowiedzi postanowiła skomentować sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Krystyna Pawłowicz pyta prof. Wiącka, jakie jest jego ostateczne zdanie w sprawie ważności aktów prawnych w polskim systemie politycznym.
"Panie M. WIĄCEK, dlaczego PRZED wyborem mówił Pan, że konstytucja RP jest nadrzędnym prawem w RP, także przed umowami międzynarodowymi., a PO wyborze, ogłosił Pan, że jednak WYROK TSUE stoi przed KONSTYTUCJĄ RP i - WBREW jej art.8 u.1 - wezwał Pan by ten wyrok wykonać? Proszę szanować Konstytucję!" – napisała Pawłowicz.