Sondaż: Jak odejście Gowina może wpłynąć na wynik Zjednoczonej Prawicy?
"Którą z poniższych partii popiera Pan/Pani najbardziej i zagłosowałaby Pani/ zagłosowałby Pan na nią gdyby startowały oddzielnie?" – takie pytanie zadała pracownia Social Changes wyborcom Zjednoczonej Prawicy. Głos można było oddać na Prawo i Sprawiedliwość, Solidarną Polskę lub Porozumienie.
Wyniki raczej nie pozostawiają złudzeń, że to partia Jarosława Gowina cieszyła się najmniejszym poparciem wśród zwolenników Zjednoczonej Prawicy. Na porozumienie wskazało zaledwie 1 proc. ankietowanych.
Dużo lepszy wynik uzyskała Solidarna Polska, na którą głos oddałoby 7 proc. badanych.
Niekwestionowanym hegemonem koalicji jest Prawo i Sprawiedliwość, które zgarnęłoby 87 proc. wszystkich głosów. 5 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy nie potrafiło wskazać swojego faworyta.
Nowe koło w parlamencie
Lider Porozumienia Jarosław Gowin zdecydował się opuścić rządową koalicję po tym, jak we wtorek został zdymisjonowany przez premiera Mateusza Morawieckiego. Posłowie Jarosława Gowina mają opuścić klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości i utworzą własne koło.
O swoich kolejnych krokach były wicepremier poinformował na konferencji prasowej. – Dwa dni temu PiS zakończyło funkcjonowanie Zjednoczonej Prawicy. W związku z tym podjęliśmy decyzję o utworzeniu koła parlamentarnego. Zachowujemy wierność prawicy i wierność wyborcom, którzy obdarzyli nas zaufaniem – powiedział Gowin.
Polityk podkreślił, że od dziś Porozumienie "idzie własną drogą". – Jest nas mniej, ale wiemy, co nas łączy, w związku z tym jesteśmy silniejsi– przekazał. Wicepremier stwierdził, że chce Polski dumnej, zamożnej i szanującej wewnętrzny pluralizm społeczeństwa.