Portoryko: Segregacja w kościołach, przymus szczepień i Komunia wyłącznie na rękę
Sześciu z siedmiu obecnych w Portoryko hierarchów zapowiedziało wprowadzenie segregacji sanitarnej w kościołach. „W naszych diecezjach i parafiach będziemy rezerwować miejsce dla nieszczepionych podczas celebracji Liturgii Eucharystii i innych nabożeństw” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu portorykańskiego episkopatu.
Władze duchowne amerykańskiej wyspy na Karaibach zasugerowały także, aby wierni, którzy nie zdecydowali się przyjęcie jednej z dostępnych szczepionek przeciw COVID-19 wstrzymali się od wszelkiej aktywności w swoich wspólnotach i nie bywali na spotkaniach, które odbywają się w trybie rzeczywistym, a nie online.
Obowiązek szczepień bez wyjątków – tylko jeden biskup się wyłamał
Ponadto kostarykańscy hierarchowie zadecydowali o wprowadzeniu przymusu szczepień dla duchowieństwa i pracowników diecezjalnych, grożąc wypowiedzeniem umów tym, którzy się nie podporządkują. Z takiej linii wyłamał się tylko jeden z nich – bp Daniel Fernández Torres of Arecibo, który napisał swój własny list popierający klauzulę sumienia dla osób sprzeciwiających się szczepionkom wyprodukowanym przy wsparciu przemysłu aborcyjnego. Jego podpisu nie znajdziemy pod najnowszym oświadczeniem episkopatu. Pozostali biskupi stwierdzili, że „w moralnym nauczaniu Kościoła nie ma podstaw do odrzucenia wymogu szczepień”.
W swoim dokumencie zasugerowali także, iż podtrzymać należy kontrowersyjną praktykę rozdawania Komunii Świętej na rękę, która w myśli ich wcześniejszych postanowień jest jedyną dopuszczalną formą przyjęcia Ciała Pańskiego w dobie epidemii koronawirusa.
Ramię w ramię z lewicową władzą
Tak radykalne środki przedsiębrane przez biskupów wpisują się w politykę lewicowego gubernatora Portoryko, Pedro Pierluisiego. Na poziomie lokalnego rządu również wprowadzono przymus szczepień dla pracowników sektora publicznego. Pośrednio środki przymusu dotknęły również kilkudziesięciu tysięcy pracowników firm prywatnych.
Niedawno też głośno było o jednym z portorykańskich biskupów, który po ogłoszeniu motu proprio Traditionis custodes całkowicie zakazał sprawowania Mszy Świętej Wszech Czasów w diecezji Mayaguez, a w swoim ukazie zabronił używania „wszystkiego, co charakterystyczne dla tego obrzędu”, łącznie z szatami liturgicznymi.