Duże zmiany w 500 plus. Rząd przyjął projekt
Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw zakłada powierzenie procesu przyznawania i obsługi świadczenia "Rodzina 500 plus" Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych – poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.
"Rząd chce zoptymalizować proces przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego w ramach programu «Rodzina 500+». (…)Główną zmianą będzie powierzenie obsługi programu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, który dysponuje odpowiednimi zasobami oraz systemami informatycznymi. Ponadto zakłada się wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków oraz wypłatę świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej" – czytamy w komunikacie CIR.
Najistotniejsze rozwiązania proponowane w projekcie:
- Powierzono obsługę programu "Rodzina 500+" ZUS-owi;
- Zmieniono formę składania wniosku – możliwość składania wniosku jedynie przez internet;
- Zmieniono sposób wypłaty świadczenia wychowawczego – możliwość wypłaty jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Odejście od wypłaty w formie gotówkowej;
- Wypłata świadczeń wychowawczych w pełnej wysokości osobom, które dotychczas były pozbawione tego świadczenia lub pobierały je w obniżonej wysokości.
Ile dzieci korzysta z 500 plus?
Projektowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie w innym terminie.
W 2019 roku 65,8 proc. wniosków złożono przez internet, a w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku – 84 proc.. Ponad 98 proc. świadczeniobiorców otrzymuje świadczenia na rachunek bankowy.
Na program "Rodzina 500 plus" zostało przekazanych już ponad 157 mld zł. Ze świadczeń korzysta blisko 6,5 mln dzieci.