Nowegia: W sobotę koniec z większością restrykcji. Co pozostanie?
– Minęło 561 dni, odkąd wprowadziliśmy najostrzejsze środki kontroli w czasie pokoju (...) Teraz możemy żyć normalnie, poradziliśmy sobie lepiej niż wiele innych krajów – stwierdziła Solberg.
Premier wskazała wysokie wskaźniki wyszczepienia społeczeństwa oraz spadającą liczbę zakażeń.
W Norwegii do tej pory jedną dawką zaszczepionych zostało 76,2 proc. całej populacji, a dwiema 66,5. W przypadku osób dorosłych wskaźniki te wynoszą odpowiednio: 90,5 oraz 83,4 proc.
W ostatnich tygodniach znacznie spadła liczba zakażeń koronawirusem. Na początku września dobowy przyrost zachorowań na Covid-19 wynosił 1,5 tys., w ciągu ostatniej doby nieco ponad 600.
Jak podkreśliła szefowa norweskiego rządu, decyzja o otwarciu społeczeństwa została podjęta po konsultacjach z władzami zdrowotnymi.
Eksperci zarekomendowali przejście do "normalnego codziennego życia z zachowaniem gotowości". Przez najbliższy rok mniej ważne mają być wskaźniki zachorowań na Covid-19, a ważne będą: liczba hospitalizowanych osób, obłożenie oddziałów intensywnej terapii, rozkład wieku pacjentów oraz możliwości gmin.
Jedynym obostrzeniem, jakie pozostaje, jest wymóg pozostania w izolacji w przypadku potwierdzonego testu na Covid-19.
Portugalia: Koniec z certyfikatami w restauracjach
Nie tylko w Norwegii dochodzi do luzowania obostrzeń. Rząd Portugalii ogłosił w czwartek likwidację nakazu prezentacji dokumentów zaświadczających, że klient nie jest chory na Covid-19. Obowiązywał on od lipca 2021 r.
Jak wynika z zapowiedzi rządu Antonia Costy, zniesienie nakazu prezentacji przez konsumenta paszportu Covid lub testu o negatywnym wyniku na obecność koronawirusa nastąpi z dniem 1 października.
Dodatkowo władze Portugalii zapowiedziały, że od 1 października przestanie obowiązywać nakaz ograniczania liczby gości w restauracjach.
Zgodnie z danymi portugalskiego rządu luzowanie restrykcji wynika ze słabnącej liczby zakażeń koronawirusem w tym 10-milionowym kraju oraz wysokiej liczby zaszczepionych obywateli. Pełny proces szczepień zakończyło tam już prawie 84 proc. populacji, a co najmniej jedną dawkę przyjęło ponad 86 proc.