Co z opieką perinatalną i okołoporodową? "Nic nie weszło w życie"
Na początku listopada Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny wydał specjalne stanowisko w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podważającego zgodność z Konstytucją przesłanki eugenicznej do aborcji.
„Chore dziecko w łonie matki powinno być traktowane jako pacjent. Należy dołożyć starań, aby stan dziecka został dobrze zdiagnozowany, a konsylium lekarskie powinno rozważyć możliwości leczenia i zaplanować konkretne działania” – napisali sygnatariusze Stanowiska.
„Szczególną ochroną powinny zostać objęte rodziny znajdujące się w sytuacji wykrycia u ich dziecka wad letalnych. „Uważamy, że szpitale położnicze powinny zapewnić osobne pokoje dla matek z ciężko chorymi noworodkami, a także dostęp do przychodni perinatalnych i hospicjów
perinatalnych” – zaproponowano.
„Należy zapewnić, aby każdym województwie istniało przynajmniej jedno takie hospicjum. W ramach wsparcia okołoporodowego proponujemy także realne zwiększenie wysokości jednorazowego świadczenia wynikającego z ustawy „Za Życiem” do kwoty 20.000 zł” – dodano.
W minionym roku...
Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny Bartłomiej Wróblewski poinformował na antenie TV Trwam o postępach prac nad postulowanymi rozwiązaniami.
– Stanowisko Zespołu Życia i Rodziny, które zostało wydane zaraz po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, wskazywało na kilka grup spraw. Po pierwsze, zapewnienie kompleksowej opieki perinatalnej i okołoporodowej, szczególnie w sytuacjach najtrudniejszych. Po drugie, konieczność stworzenia nowego programu albo poprzez „1500 plus” dla dzieci niepełnosprawnych, albo poprzez podwyższenie zasiłku pielęgnacyjnego. Po trzecie, umożliwienie pracy rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych, czyli dzieci i dorosłych – tłumaczył były kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich.
– Nie da się tych wszystkich spraw zrobić na raz, ale konsekwentnie i po kolei trzeba je realizować. Najważniejsza sprawa dotyczy najtrudniejszych ciąż, zapewnienia kompleksowej opieki perinatalnej: medycznej, psychologicznej, także dodatkowego wsparcia finansowego w wysokości 20 tys. zł w najtrudniejszych przypadkach – stwierdził.
... zrobiono niewiele
Poseł nie krył rozczarowania, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie zajęło się postulatami parlamentarnego zespołu.
– Wielokrotnie uzyskiwaliśmy zapewnienia, że wkrótce pojawi się pierwszy projekt dotyczący opieki okołoporodowej i perinatalnej. Do dzisiaj nie ma jednak ani projektu, ani nic nie weszło w życie – przyznał Wróblewski.
– Na stole jest dobry projekt ministra Michała Wójcika dotyczący hospicjów perinatalnych, który powinien zostać uzupełniony o propozycje zespołu. Nie widzę przeszkód i powodów, dlaczego ta sprawa nie mogłaby już teraz przejść przez Sejm. Jeśli nie da się wszystkiego, to chociaż na zasadzie pojedynczych kroków – dodał polityk.
– Jako środowisko konserwatywne, pro-life jesteśmy zdziwieni, dlaczego tak ważna sprawa dla całego naszego obozu i naszej wiarygodności toczy się tak wolno – skwitował poseł PiS.