Strategia "zero COVID" w Chinach. Władze chcą zdążyć przed Igrzyskami
Chińska państwowa komisja zdrowia zgłosiła w poniedziałek 39 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem, w tym 35 przypadków, w których do infekcji doszło na terytorium kraju. Wykryto również 13 nowych zakażeń bezobjawowych, w tym trzy lokalne – wynika z dobowego sprawozdania komisji.
Nowe zakażenia wiązane są z ogniskiem bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa Delta. Łącznie w ciągu ostatniego tygodnia wykryto ponad 100 infekcji w 11 prowincjach i regionach, głównie na północy kraju, w tym w Pekinie.
Strategia "zero COVID"
Bilanse notowane w Chinach są znacznie niższe niż w wielu innych miejscach świata, ale chińskie władze obstają przy strategii „zero COVID” i starają się całkowicie wyeliminować wirusa z kraju. Na obszarach, gdzie wykryto infekcje, stosowane są lockdowny, a mieszkańców kieruje się na masowe testy przesiewowe.
W związku z najnowszą falą zakażeń około 35 tysięcy mieszkańców powiatu Ejin w regionie Mongolia Wewnętrzna objęto zakazem wychodzenia z domów. Niektóre miasta w tym regionie i w prowincji Gansu wstrzymały transport publiczny i ruch taksówek oraz zamknęły atrakcje turystyczne. Mieszkańcom Pekinu odradzono niekonieczne wyjazdy z miasta.
Odwołanie maratonu w Wuhanie
Z powodu lokalnych infekcji przełożono m.in. maraton w Wuhanie, gdzie pod koniec 2019 roku wykryto pierwsze przypadki COVID-19. Bieg miał się odbyć w niedzielę 24 października i spodziewano się około 26 tys. uczestników – poinformowały chińskie media.
Do otwarcia zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie pozostało niewiele ponad 100 dni. Odbędą się w lutym 2022 roku, a organizatorzy zapowiadają surowy reżim sanitarny, by zapobiec zakażeniom koronawirusem.