Pilna ustawa w Senacie. Grodzki podjął decyzję
W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął projekt zmian w ustawie o ochronie granicy. Zakłada on m.in., że zakaz przebywania w strefie nadgranicznej byłby wprowadzany na czas określony w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii szefa Straży Granicznej. We wtorek nad projektem pochyliła się senacka komisja praw człowieka.
Prace nad ustawą są prowadzone w trybie pilnym ze względu na sytuację na granicy polsko-białoruskiej, gdzie koczują migranci sprowadzani tam przez reżim Aleksandra Łukaszenki.
Grodzki: Warto zająć się tym szybko
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki był pytany w TVN24, czy Senat zajmie się nowelą na najbliższym posiedzeniu, czyli w środę lub w czwartek. – Tak, potwierdzam to, ponieważ jest to ustawa pilna, na którą jest 14 dni – powiedział. – Mamy jeszcze teoretycznie sporo czasu, ale senatorowie uznali, że warto zająć się tym szybko – dodał.
Przekonywał, że "prace są bardzo intensywne, ponieważ nawet w tej chwili pracuje komisja". – Otrzymujemy różne opinie prawne, w tym powątpiewające w konstytucyjność tego aktu prawnego, więc pracy jest dużo, ale prawdopodobnie pojutrze na posiedzeniu plenarnym Senat zajmie się ustawą – poinformował Grodzki.
Najnowszy raport Straży Granicznej
W ostatni poniedziałek polskie służby odnotowały 174 próby nielegalnego przejścia polsko-białoruskiej granicy. Względem 66 migrantów funkcjonariusze Straży Granicznej wydali postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.
– W tym roku Straż Graniczna zatrzymała prawie 2,6 tys. osób próbujących przekroczyć nielegalnie granicę. Rok temu było to 98 osób. To nie jest pomyłka – poinformowała podczas wtorkowej konferencji prasowej rzecznik SG Anna Michalska.