Za nowelizacją ustawy głosowało 245 posłów, 167 było przeciw, a 25 wstrzymało się od głosu. Teraz zajmie się nią Senat.
Więcej uprawnień dla Straży Granicznej
Nowela ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego. Ma wejść w życie od momentu, w którym w pasie przygranicznym przestanie obowiązywać stan wyjątkowy, wprowadzony w odpowiedzi na kryzys migracyjny wywołany przez reżim Aleksandra Łukaszenki.
Regulacja umożliwia wprowadzenie czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze strefy nadgranicznej. Obszar oraz czas obowiązywania zakazu zostanie określony w rozporządzeniu ministra MSWiA. Rozwiązanie nie będzie dotyczyć mieszkańców obszaru objętego zakazem, osób wykonujących tam pracę zarobkową oraz uczniów czy osób korzystających z przejść granicznych. Zgodę na przebywanie innych osób, w szczególności dziennikarzy, będzie mógł wyrazić właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.
Nowe przepisy rozszerzają też katalog środków przymusu bezpośredniego o plecakowe miotacze substancji obezwładniających, których mogliby używać funkcjonariuszy SG. Pozostałe zmiany zakładają m.in. zniesienie limitu wiekowego dla kandydatów do służby w Straży Granicznej oraz możliwość uzyskania rekompensaty przez podmioty wykonujące określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania.
Nowela reguluje ponadto obecność dziennikarzy w strefie przygranicznej.
Wojna hybrydowa Białorusi z Polską
Od ponad tygodnia przy granicy polsko-białoruskiej, nieopodal Kuźnicy, koczuje kilka tysięcy migrantów nadzorowanych przez służby Białorusi. Dochodzi do ataków na polskich funkcjonariuszy i prób siłowego forsowania granicy.
Czytaj też:
Wojsko reaguje na szokujące słowa gen. Różańskiego. Wydano oświadczenieCzytaj też:
"Der Spiegel": Polska nie troszczy się o europejskie prawo dot. uchodźców