Czy papież może być heretykiem?
Historia Kościoła powszechnego to dzieje nieustannej walki o zbawienie dusz. Nauka, jaką dwa tysiące lat temu głosił Pan Jezus, a po Nim Jego uczniowie, docierała do wielu ludzi o różnym stanie wiedzy i rozmaitych postawach duchowych. Naturalnym było więc zjawisko, że z czasem niektórzy z wiernych potrafili interpretować słowa Ewangelii na własny sposób, niekoniecznie jednak zgodny z Jej wykładnią i duchem. Kościół nieustannie musiał więc stać na straży czystości nauki i dzieło to wydaje się nie mieć końca, wciąż bowiem znajdują się chrześcijanie, gotowi w imię pewnych idei naginać lub wręcz łamać zasady płynące z Pisma Świętego oraz Tradycji, dwóch filarów katolickiej wiary. Jednak im wyżej w kościelnej hierarchii stoją ci głoszący błędy wierni, tym większy zamęt są w stanie zasiać w Bożej owczarni. Co natomiast stałoby się, gdyby wypaczeń nauki Kościoła dokonywał sam wikariusz Chrystusa?
„Obrona wiary w obliczu współczesnych herezji” to książka Johna T. Lamonta i Claudia Pierantoniego, zawierająca świadectwa odzewu duchownych oraz świeckich wiernych na niepokojącą sytuację, za jaką uznano ogłoszenie przez papieża Franciszka adhortacji pt. Amoris Laetitia, w związku z zawartymi w niej treściami. W publikacji zawarto sześć dokumentów, m.in. pytania czterech kardynałów (Waltera Brandmüllera, Raymonda L. Burke’a, Carla Caffarry i Joachima Meisnera), tzw. Dubia, których autorzy pragną rozwiania wątpliwości na temat spójności zawartości papieskiego dokumentu z nauczaniem Kościoła. Katoliccy hierarchowie oraz uczeni, szczegółowo analizując treść adhortacji pod kątem prawowierności, w trosce o dobro wspólne stawiają szereg pytań i dzielą się wątpliwościami, jakich można doświadczyć katolik, pragnący jednocześnie uznawać poglądy głoszone przez papieża i stać wiernie przy nauce Kościoła.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z pozycją, która przybliża Czytelnikowi wiele istotnych zagadnień z zakresu naszej wiary. Książkę mogą Państwo nabyć na stronie Wydawnictwa 3DOM