Ziobro kieruje wniosek do TK w sprawie tzw. mechanizmu warunkowości
Chodzi o stwierdzenie niezgodności z polską Konstytucją europejskiego rozporządzenia dot. mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności – przekazał Ziobro na specjalnie zorganizowanej w gmachu resortu sprawiedliwości w Warszawie konferencji prasowej.
W sprzeczności z Konstytucją?
– Mechanizm warunkowości, który zastosowanie ma mieć wtedy, kiedy niby jest naruszana praworządność, miał być przedmiotem sporu i w Unii Europejskiej, i wewnątrz polskiego rządu. Chciałbym przypomnieć, że jako minister sprawiedliwości, ale również w imieniu Solidarnej Polski byliśmy zdecydowanie przeciwko zgodzie na warunkowe przyjęcie tego rodzaju rozwiązań, które forsowała prezydencja niemiecka, czyli głównie kanclerz Angela Merkel oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen – powiedział Zbigniew Ziobro.
– Pan premier Morawiecki zdecydował się przyjąć warunkowo to rozwiązanie i wówczas na burzliwym zarządzie Solidarnej Polski zdecydowaliśmy się kontynuować współpracę dla dobra przyszłości Polski. Aczkolwiek zapowiadaliśmy, że poddamy to rozwiązanie kontroli nie tylko TSUE, ale przede wszystkim polskiego Trybunały Konstytucyjnego, ponieważ jesteśmy przekonani, że wymuszenia Unii Europejskiej są niezgodne z Konstytucją RP – kontynuował minister sprawiedliwości.
– Po dogłębnej analizie prawnej tzw. warunkowości, która została przyjęta na szczycie w Brukseli, nie mam najmniejszych wątpliwości, że jest to rozwiązanie sprzeczne z polską Konstytucją – dodał polityk.
Skarga na rozporządzenie
Przypomnijmy, że w marcu tego roku Polska oraz Węgry zaskarżyły rozporządzenie Parlamentu Europejskiego dotyczącego tzw. mechanizmu warunkowości.
Natomiast rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Manuel Campos Sanchez-Bordona stwierdził, że TSUE powinien oddalić te skargi.
Polacy oraz Węgrzy argumentowali przed TSUE, że rozporządzenie "pieniądze za praworządność" bezprawnie dubluje sankcyjną procedurę z artykułu siódmego traktatu UE, w którym do nałożenia kar trzeba jednomyślności państw członkowskich Unii Europejskiej.