Jordan Peterson: Czas na obywatelskie nieposłuszeństwo
Drastyczne obostrzenia zostały wprowadzone w kanadyjskiej prowincji Quebec w czwartek 30 grudnia 2021 roku. Taka sytuacja ma miejsce nie po raz pierwszy. Za obecne restrykcje odpowiada zdaniem lokalnych władz nowy wariant koronawirusa – omikron.
Godzina policyjna i zamknięcie „nieistotnych” sklepów
W ramach nowych obostrzeń Kanadyjczycy z prowincji Quebec zostali dotknięci m.in. godziną policyjna. Premier regionu Francois Legault podjął decyzję, że będzie ona obowiązywała w godzinach od 22 do 5 rano. Regulacje zostały wprowadzone bezterminowo, przy czym Legault obiecał, że godzina policyjna zostanie zniesiona jako pierwsza, gdy sytuacja „się ustabilizuje”.
Pod pretekstem wariantu omikron w Quebecu zamknięte zostały także sale restauracyjne i ponowne przesunięto otwarcie szkół. Szokujące obostrzenie zostało wprowadzone 2 stycznia 2022 roku, kiedy zamknięto „nieistotne” firmy, przez co autorzy tego radykalnego posunięcia rozumieją większość sklepów z wyjątkiem spożywczych, stacji benzynowych oraz aptek.
– Jak na razie jesteśmy w najgorszym momencie pandemii – powiedział Legault. – Przypadki są niedoszacowane ze względu na szybkie testy [w domu] i istnieje ryzyko, że w nadchodzących tygodniach przekroczą możliwości szpitala.
Osobom, które w rozumieniu władzy nie mają ważnego powodu, by przebywać poza domem w godzinach od 22 wieczorem do 5 rano, grozi ponadto grzywna w wysokości od tysiąca do sześciu tysięcy dolarów.
Peterson: Czas na obywatelskie nieposłuszeństwo w Quebecu
Do działań władz prowincji odniósł się popularny psycholog, autor poczytnych również w Polsce książek, prof. Jordan Peterson.
Peterson zareagował na wpis prof. Gad Saada. – Byłem podekscytowany, że wyruszę do kawiarni popracować nad moją książką. Wtedy przypomniałem sobie, że jesteśmy w zamknięciu. To naprawdę nierealne, że to znosimy. Jak długo jeszcze możemy pozwalać, aby ta rzeczywistość trwała? – pytał prof. Saad.
– Być może tak długo, jak długo będziemy chcieli. Czas na obywatelskie nieposłuszeństwo w Quebecu. I w BC, który jest cholernie zły – napisał prof. Peterson.