Grecja: Wykryto dwa przypadki zakażenia podwariantem Omikronu BA.2
Określany symbolem BA.2 nowy podwariant Omikronu został dotąd zidentyfikowany w 40 krajach, najwięcej jego przypadków wykryto w Danii, gdzie w połowie stycznia odpowiadał za 45 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem.
Zdaniem epidemiologa z Uniwersytetu Ateńskiego profesora Gikasa Magiorkinisa podwariant BA.2 jest niemożliwy do wykrycia przez używane do tego w przypadku podwariantu Omikronu BA.1 testy molekularne.
Anders Fomsgaard, naukowiec z duńskiego instytutu Statens Serum (SSI), wskazał, że możliwym jest scenariusz, według którego podwariantem BA.2 mogą zakażać się osoby, które przeszły chorobę Covid-19 i uzyskały odporność przeciwko standardowemu podwariantowi BA.1.
Wstępne badania SSI nie wykazały różnicy pod kątem hospitalizacji pacjentów zakażonych podwariantami BA.1 i BA.2. Naukowcy z Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) ostrzegli jednak, że nowy podwariant może okazać się łatwiejszy w transmisji niż standardowa wersja wariantu Omikron.
Naukowcy z Uniwersytetu Minnesoty odkryli, że 46 mutacji wariantu Omikron sprawia, że znajdujące się w ludzkim organizmie przeciwciała stają się nieefektywne przy zetknięciu z wirusem. Jest to ich zdaniem przyczyna łatwiejszego, niż w przypadku poprzednich wariantów przenoszenia Omikronu – poinformowała w sobotę gazeta "Jerusalem Post".
Sytuacja epidemiczna w Grecji
W Grecji odnotowano w sobotę ponad 18 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarły natomiast 73 osoby. Od początku pandemii w kraju tym SARS-CoV-2 zakaziło się niemal 1,8 mln osób, z których ponad 22 tys. zmarło. Więcej niż 80 proc. z zajmujących w piątek łóżka covidowe osób nie przyjęło wcześniej szczepionki przeciwko COVID-19.
87,4 proc. z niemal 11 mln Greków zostało dotąd w pełni zaszczepionych.