"Miłujący pokój muszą się sprzeciwić". Raport o prześladowaniu chrześcijan w Indiach
Od wielu miesięcy alarmujące sygnały na temat prześladowania chrześcijan docierają z Indii. Nawet liberalny dziennik New York Times donosił, że w Indiach zapanowała antychrześcijańska histeria. Stowarzyszenie Ochrony Praw Obywatelskich opublikowało raport na temat aktów agresji względem chrześcijańskich mniejszości.
Ataki hinduistycznych nacjonalistów w celu destabilizacji kraju
Z dokumentu wynika, że w ciągu ostatnich 9 miesięcy zgłoszono około 300 ataków na chrześcijan. Sprawcami są wyznawcy hinduistyczno-nacjonalistycznej ideologii, którą promuje partia rządząca z premierem Narendrą Modim na czele i która jest wdrażana na poziomie prawodawstwa stanowego poprzez tzw. ustawy antykonwersyjne (zakazujące nakłaniania do przyjęcia religii innej niż hinduizm), które są traktowane jako pretekst do aktów agresji dokonywanych przy milczącej aprobacie władz.
Publikacji raportu towarzyszyła konferencja prasowa w diecezji Jaipur z udziałem kilku organizacji obywatelskich i religijnych. „Bp Oswald Lewis z Jaipuru zaznaczył, że Indie są krajem, gdzie szanuje się wszystkie religie, których wyznawcy od wieków żyją razem w harmonii i pokoju. Jednak w ostatnich latach mniejszości, zwłaszcza chrześcijanie i muzułmanie stają się celem ataków radykałów, którzy dążą do destabilizacji kraju” – relacjonuje serwis Vatican News.
Potrzebny sprzeciw wobec prześladowań mniejszości religijnych
„Miłujący pokój ludzie w naszym kraju muszą wystąpić przeciwko tym okrucieństwom, aby je powstrzymać” – mówił Saiyad Saadat Ali ze Stowarzyszenia Ochrony Praw Obywatelskich. Jak dodał przedstawiciel jednej z muzułmańskich organizacji, Jamat-e-Islami Hind, Indie są obecnie areną politycznej rozgrywki mającej na celu dzielenie społeczeństwa poprzez podżeganie do nienawiści wobec mniejszości religijnych.
W październiku ubiegłego roku w Watykanie odbyło się spotkanie papieża Franciszka z premierem Narendrą Modim, które zostało określone jako „ciepłe”. Omawiano relacje pomiędzy Stolicą Apostolską i Indiami oraz kwestię walki ze „zmianami klimatu”. O prześladowaniu chrześcijan ani podczas audiencji, ani później z ust urzędującego papieża nie padło ani słowo.