"Wybierz mądrze, zaszczep się". KPRM rusza z nową odsłoną kampanii ws. szczepień
Tym razem będzie ona skoncentrowana na szczepieniach dzieci i kobiet w ciąży oraz skuteczności dawki przypominającej. W komunikacie przekazanym we wtorek PAP przez Centrum Informacyjne Rządu poinformowano o kolejnej odsłonie kampanii Narodowego Programu Szczepień.
Podkreślono, że "szczepienie przeciw koronawirusowi to najskuteczniejsza broń w walce z ciężkim przebiegiem choroby oraz śmiercią". Zaznaczono, że pozwala ono "uniknąć zachorowania na COVID-19 lub łagodnie przejść przez zakażenie". "Ryzyko zgonu z powodu COVID-19, wśród osób niezaszczepionych w stosunku do zaszczepionych, jest blisko 60 razy większe" – czytamy w komunikacie.
Wyjaśniano, że kampania "Wybierz mądrze, zaszczep się" to m.in. spoty emitowane w radiu, telewizji i Internecie. Szeroka kampania w sferze outdoor łączy się z działaniami informacyjnymi w prasie i portalach internetowych.
Nacisk na szczepienie dzieci
Zaznaczono, że "szczepiąc najmłodszych, dbamy o bezpieczeństwo starszych i osób, które zmagają się z chorobami przewlekłymi".
Autorzy komunikatu ostrzegają, że "dzieci również mogą przechodzić koronawirusa w sposób ciężki i z powikłaniami". "Badania potwierdziły, że szczepionki dla dzieci w wieku 5-11 lat są bezpieczne i zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby" – wskazano.
Poinformowano, że "mali pacjenci otrzymują preparat Pfizer w przystosowanej do potrzeb dzieci dawce – 10 mikrogramów".
Zapewniono, że "szczepienie przeciw COVID-19 zabezpieczają zarówno kobietę, jak i dziecko w trakcie pandemii COVID-19". "Raport Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) wskazuje, że ryzyko poronienia u kobiet w ciąży, które zachorowały na COVID-19 jest wyższe w porównaniu do kobiet, które w czasie porodu nie były chore. Wyniki dostępnych badań potwierdzają, że szczepionki przeciw COVID-19 są wyjątkowo bezpieczne dla kobiet w okresie ciąży. Dlatego CDC zaleca, aby kobiety w ciąży zaszczepiły się przeciw COVID-19 ze względu na bezpieczeństwo swoje i rozwijającego się płodu" – wskazano w komunikacie.
Zwrócono jednocześnie uwagę, że "szereg wyników badań, wskazuje, że wariant Delta wirusa SARS-CoV-2 oraz prawdopodobnie wariant Omikron, mogą powodować negatywne skutki, zarówno dla kobiety w ciąży jak i płodu". "Szczepienie ma wpływ na to, jak ciężarna kobieta zniesie chorobę, wzmacniając jej odporność" – dodano.