Prowincja Kanady znosi obostrzenia po protestach kierowców ciężarówek
Decyzję podjął premier Jason Kenney. – Nie możemy wiecznie pozostawać w stanie podwyższonego zagrożenia. (...) Musimy zacząć leczyć. I tak Alberta pójdzie dalej, ale zrobimy to ostrożnie. Zrobimy to rozważnie – oznajmił polityk. I stwierdził, że wszystko zależy od poziomu obłożenia miejscowych szpitali.
Ponadto, w Albercie przestaną obowiązywać limity miejsc w obiektach, z wyjątkiem tych dla więcej niż 500 osób. Anulowane zostały także zasady dotyczące noszenia maseczek przez dzieci poniżej 12. roku życia we wszystkich placówkach oraz dla uczniów w szkołach. – Biorąc pod uwagę bardzo niskie zagrożenie, jakie COVID-19 stanowi dla zdrowia dzieci, po dwóch długich latach nie jest już uzasadnione dalsze zakłócanie i ograniczanie ich normalnego życia – mówił Kenney.
Jednak włodarz prowincji dalej broni "paszportów covidowych". Jego zdaniem, miały one, "uratować życie" i "skutecznie zmuszały ludzi do przyjęcia szczepionek". Zapisy obowiązywały w Albercie od września – przypomniał na Twitterze dziennikarz i publicysta Andrew Lawton.
Kierowcy ciężarówek
Jason Kenney powiedział, że zniesienie restrykcji covidowych "nie ma nic wspólnego z kilkoma ciężarówkami zaparkowanymi na przejściu granicznym w Coutts". Słowa wywołały oburzenie w sieci. Jak można bowiem dostrzec na filmikach udostępnianych przez użytkowników w mediach społecznościowych, protestujących było na pewno więcej niż "kilku".
"Tysiące ludzi zbiera się na poboczu drogi w Albercie w Kanadzie podczas konwoju wolności, aby zakończyć tyranię COVID" – napisał jeden z internautów. "Jason Kenney nazwał to po prostu: kilka ciężarówek" – możemy przeczytać we wpisie na Twitterze i zobaczyć, jak naprawdę wyglądała demonstracja.
Według doniesień medialnych, kolejne rozluźnienie ograniczeń pandemicznych w Albercie nastąpi na początku marca. Chodzi m.in. o zniesienie nakazu noszenia masek ochronnych dla wszystkich obywateli. Plan zakłada także koniec ograniczeń w miejscach publicznych i w trakcie spotkań towarzyskich oraz brak rekomendacji pracy z domu.