Sejm zdecydował, że państwo dopłaci do dekoderów. Jak głosowali posłowie?
Przyjęty projekt przewiduje, że w związku z wprowadzanym w 2022 r. nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej rząd dopłaci 100 zł do kupna odpowiedniego dekodera. Wniosek o świadczenie miałby być składany drogą on-line lub wysyłany Pocztą Polską.
Projekt poparło aż 424 posłów, przeciw było 16, a 17 wstrzymało się od głosu. Za przeznaczeniem pieniędzy podatników na telewizyjne dekodery opowiedziała się prawie opozycja. Jedynie Konfederacja i pojedynczy parlamentarzyści z innych formacji opowiedzieli się przeciwko. 1 poseł KO, 1 Porozumienia, 2 z koła Polskie Sprawy i 1 z Porozumienia.
Na nowe urządzenia przewidziano dopłaty po 100 złotych.
Podatnicy zapłacą za dekodery
Ustawa stanowi pokłosie nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z obecnego systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC.
Zmiana standardu wynika natomiast z konieczności przeznaczenia obecnie wykorzystywanych przez telewizję naziemną częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby rozwoju szybkiego internetu w całej Europie. Celem tego działania ma być zagwarantowanie lepszej jakości oraz jeszcze większej liczby kanałów TV.
Według wstępnych badań do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej na nowych zasadach nie jest dostosowana 2,27 mln gospodarstw domowych. Telewizory wyprodukowane przed rokiem 2015 najczęściej nie są wyposażone w tuner DVB-T2, co oznacza, że oglądanie naziemnej telewizji cyfrowej nie będzie możliwe bez nowego dekodera.