Raport: Ceny żywności w górę o prawie 18 proc.
To główny wniosek z cyklicznego monitoringu blisko 27 tys. cen detalicznych. W zestawieniu ze styczniem 2021 rokiem podwyżki wyniosły średnio 17,6 proc. Zdrożała każda z 12 obserwowanych kategorii.
Inflacja cen żywności
Cykliczny raport autorstwa UCE Research i Hiper-Com Poland dotyczy cen w sklepach detalicznych. Zgromadzone dane pochodzą ze wszystkich dyskontów, hipermarketów, supermarketów, sieci convenience i cash&carry. Analitycy dotarli do ponad 1,3 tys. marek i blisko 27 tys. cen detalicznych. Sprawdzono 12 kategorii i 45 poszczególnych produktów ze stycznia 2021 i 2020 roku. Wynika z nich, że inflacja jest wyższa niż pokazują oficjalne odczyty CPI.
Najmocniej podrożały produkty tłuszczowe – o 58,7 proc. W zestawieniu na pierwszej pozycji znalazł się olej, który podrożał aż o 73,5 proc.
Dalsze wyniki prezentują się następująco: tzw. inne artykuły – wzrost 47,6 proc., mięso – 23,9 proc., nabiał – 23 proc., warzywa i owoce – po 13,6 proc., pieczywo – 11,4 proc., dodatki spożywcze – 10,5 proc., produkty sypkie – 8,4 proc., napoje – 7,8 proc., chemia gospodarcza 4,7 proc., używki – 4,1 proc.
Analityk: Wśród czynników m.in. wzrost cen energii
Dane skomentował analityk sektora rolno-spożywczego w Santander Bank Grzegorz Rykaczewski.
– Wysoki wzrost cen surowców rolnych, wzmacniany silnym popytem na całym świecie, ma odzwierciedlenie w kosztach zakupów art. spożywczych. Poza tym na ceny żywności na początku br. mogły mieć wpływ też opłaty za energię. Są one ważnym komponentem kosztowym m.in. w produkcji warzyw szklarniowych, skrobi, wyrobów piekarskich i ciastkarskich. W styczniu wiele przedsiębiorstw otrzymało na przykład nowe faktury za gaz. Wpływ tego jest jednak mocno zróżnicowany – powiedział.
autorzy raportu alarmują, że w następnych miesiącach wymienione grupy towarów mogą dalej drożeć.