We wtorek spotkanie Morawieckiego z Johnsonem
Wizyta premiera Borisa Johnsona w Warszawie ma na celu podkreślenie solidarności Wielkiej Brytanii w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę. Ostatnie spotkanie premierów miało miejsce 10 lutego 2022 r. i dotyczyło m.in. poważnych zagrożeń geopolitycznych ze strony Rosji oraz wspólnych działań w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego – czytamy w komunikacie opublikowanym przez rzecznika rządu.
Głównymi tematami spotkania premierów Polski i Zjednoczonego Królestwa będzie obecna sytuacja po rosyjskiej napaści zbrojnej na Ukrainę. Dodatkowo zostanie omówiona kwestia bezpieczeństwa w regionie i rola wschodniej flanki NATO oraz pomoc humanitarna.
Dotychczasowa pomoc brytyjskich żołnierzy na wschodniej granicy UE i NATO
Pod koniec 2021 roku do Polski przybyło ponad 100 żołnierzy brytyjskich wojsk inżynieryjnych, którzy pomagają żołnierzom Wojska Polskiego m. in. w naprawie i budowie tymczasowego ogrodzenia na granicy z Białorusią.
Zgodnie z zapowiedzią brytyjskiego ministra obrony Bena Wallaca oraz szefa polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka w lutym 2022 r. do Polski przyleciało kolejnych 350 wojskowych z 45 Komanda piechoty morskiej, mającego bazę w Arbroath w Szkocji. Brytyjscy żołnierze będą wspierać polskie siły zbrojne w zakresie wspólnych ćwiczeń, planowania awaryjnego i budowania potencjału w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę.
Wcześniejsze spotkanie premierów Polski i Wielkiej Brytanii
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Londynie z premierem Borisem Johnsonem pod koniec listopada 2021 r. Głównym tematem rozmów polityków był kryzys na wschodniej granicy Unii Europejskiej wywołany przez reżim białoruski oraz zagrożenie wynikające ze wzmocnienia rosyjskich zdolności militarnych przy granicy z Ukrainą. Już wtedy szef polskiego rządu wskazywał na presję energetyczną, wzrost zagrożenia militarnego, nacisk rosyjskiej propagandy i dezinformacji, które odbijały się na sytuacji w Europie.
Ostatnie spotkanie premierów miało miejsce 10 lutego 2022 r. i dotyczyło m.in. poważnych zagrożeń geopolitycznych ze strony Rosji oraz wspólnych działań w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wizyta Borisa Johnsona podkreślała solidarność sojuszniczą w ramach relacji dwustronnych i w NATO, w obliczu zagrożeń dla bezpieczeństwa europejskiego. Szefowie rządów rozmawiali wtedy o bezpieczeństwie w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem działań Rosji wobec Ukrainy. Po spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obaj premierzy odwiedzili brytyjskich i polskich żołnierzy w bazie wojskowej w Wesołej.
Wspólne działanie sojuszników
Kraje Zachodu solidarnie potępiają niesprowokowaną i nieusprawiedliwioną rosyjską napaść na Ukrainę. Atak Rosji na Ukrainę jest naruszeniem norm prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych, Karty Paryskiej, Memorandum Budapesztańskiego, Aktu Stanowiącego NATO-Rosja i Porozumień Mińskich.
Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg podkreślił, że Rosja wybrała drogę agresji na suwerenny i niepodległy kraj. Z inicjatywy Polski i innych sojuszników z naszego regionu, w NATO została zwołana Rada Północnoatlantycka w oparciu o Artykuł 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Obok potępiania agresji i wsparcia dla Ukrainy, zainicjowane zostały kolejne konkretne działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa sojuszników oraz zapewnienia odstraszania i obrony NATO.