Żaryn: Te sugestie mają na celu osłabienie NATO
"Francuska agencja informacyjna publikuje materiał, który jest zbieżny z narracją propagandy Rosji przeciwko Polsce. Materiał sugeruje, że Polacy obawiają się bazy w Redzikowie. Sugeruje się, że współpraca militarna Polski i USA jest dla Polaków groźna" – napisał na Twitterze rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak wskazał, w tekście cytowane są osoby, które przekonują, że Polska z uwagi na współpracę militarną z USA może być zagrożona z racji rosyjskiego odwetu. To oczywista nieprawda, co Żaryn pokazuje w kolejnych wpisach.
"Tekst francuski podchwytuje chętnie rosyjska propaganda, przekonując, że baza wywołuje obawy Polaków" – napisał Żaryn. Zamieścił screeny materiału Agence France-Presse wykorzystanego przez media w Rosji. Publikacje sugerują, że Polacy obawiają się amerykańskiej infrastruktury wojskowej.
Sztuczna wizja zagrożenia
"Działania rosyjskiej propagandy od lat próbują prezentować współpracę wojskową Polski z USA, jako zagrożenie dla naszego kraju. Sugestie, że współpraca z USA jest dla Polski groźna, mają na celu osłabienie poziomu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO" – podkreśla rzecznik Mariusza Kamińskiego.
Według Stanisława Żaryna propagandowy przekaz podsycający strach przed rosyjską odpowiedzią ma znamiona szantażu. Podkreśla, że celem tego szantażu ma być wywarcie presji zarówno na władze RP, jak i na NATO, w celu wycofania sojuszniczego wsparcia wojskowego dla Polski. Żaryn przypomina, że takie działania zintensyfikowano w czasie wojny Rosji przeciwko Ukrainie.