Niemcy chcą przyjąć sześć nowych krajów do UE. Nie ma wśród nich Ukrainy
Jak podaje agencja Reutera, kanclerz RFN powiedział, że przed spotkaniem Rady Europejskiej, które odbędzie się w przyszłym miesiącu, pojedzie na Bałkany Zachodnie z przesłaniem, że region ten należy do Unii Europejskiej.
– Sześć krajów Bałkanów Zachodnich aspirujących do członkostwa w UE: Czarnogóra, Serbia, Albania, Macedonia Północna, Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo jest zaangażowanych w wieloletni proces reform – powiedział Scholz w środę w Berlinie.
– Uhonorowanie naszych zobowiązań wobec nich to nie tylko kwestia naszej wiarygodności. Dziś bardziej niż kiedykolwiek ich integracja leży także w naszym strategicznym interesie – stwierdził niemiecki kanclerz, wskazując na wpływ "zewnętrznych mocarstw" w regionie, w tym Rosji.
Trzy kraje Bałkanów Zachodnich są już w NATO
Spośród państw Bałkanów Zachodnich negocjacje akcesyjne z UE rozpoczęły Czarnogóra i Serbia. Decyzję dotyczącą rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych przez Albanię i Macedonię Północną Rada UE podjęła w marcu 2020 r. Aktualnie trwają dyskusje nad uzgodnieniem ram negocjacyjnych dla obu państw.
Trzy z sześciu tych krajów (Albania, Czarnogóra i Macedonia Północna) są członkami NATO, co ma duże znaczenie geostrategiczne w basenie Morza Śródziemnego.
Proces rozszerzenia UE o Bałkany Zachodnie wspiera tzw. grupa tallińska – nieformalna grupa państw członkowskich, do której należy również Polska. Poparcie Warszawy dla rozszerzenia Unii jest warunkowane postępami państw Bałkanów Zachodnich w procesie reform. W 2019 r. w Poznaniu odbył się szczyt poświęcony integracji Bałkanów Zachodnich z UE.