1,2 mln osób ukaranych grzywną za brak szczepienia przeciwko COVID-19. Dane włoskiego resortu zdrowia
Kary za brak szczepienia wprowadzono zimą wraz z obowiązkiem przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19 w tej grupie wiekowej.
Obowiązek szczepień dla osób powyżej 50 roku życia
Obowiązek szczepień dotyczący osób powyżej 50 lat i jednorazowe kary za ich brak zostały wpisane do przepisów o walce z pandemią w styczniu, gdy szerzył się bardzo zaraźliwy wariant Omikron.
Po weryfikacji rejestrów osób zaszczepionych wysłano najpierw 600 tysięcy wezwań do zapłaty kary, a w ostatnich dniach drugie tyle. Trzecia transza grzywien ma dotrzeć do niezaszczepionych w następnych tygodniach.
Od kary można się odwołać w ciągu 10 dni od otrzymania wezwania. Osoby, które ostatnio zaszczepiły się przeciwko COVID-19, muszą przedstawić zaświadczenie, a pozostałe – dokumentację stwierdzającą, że nie mogą tego zrobić z powodów zdrowotnych.
Obowiązek szczepień dla osób w wieku powyżej 50 lat wygaśnie 15 czerwca.
Łagodzenie restrykcji covidowych
Od 1 maja we Włoszech zniesiono najważniejsze restrykcje antypandemiczne. Niemal wszędzie przestał obowiązywać wymóg przepustki sanitarnej. Ograniczono też liczbę zamkniętych miejsc, w których dalej trzeba nosić maseczkę. Ministerstwo zdrowia apeluje jednak o rozwagę i odpowiedzialność.
Najważniejszą zmianą jest zniesienie w kraju obowiązku posiadania powszechnie stosowanego Green Pass, czyli przepustki covidowej. Będzie ona wymagana jedynie w domach opieki, przynajmniej do końca roku.
Do 15 czerwca przedłużono wymóg maseczek Ffp2 w środkach transportu, zarówno lokalnego, jak i w pociągach i samolotach, w kinach, teatrach, lokalach rozrywkowych i na wszystkich imprezach, także sportowych, odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach. Ponadto maseczki trzeba dalej nosić w placówkach służby zdrowia.