Spada przepływ gazu przez Nord Stream. Scholz: To może być przypadek
Gazprom ogłosił we wtorek, że musi obniżyć dostawy gazu rurociągiem Nord Stream 1, ponieważ część pompowni gazu nie została w odpowiednim czasie zwrócona z naprawy przez koncern Siemens.
Chodzi o oddaną do remontu turbinę działająca w rosyjskiej tłoczni w Wyborgu. Turbiny napędzają sprężarki potrzebne do wtłoczenia gazu w rurociąg. Jednostka, której nie można zwrócić do Rosji ze względu na kanadyjskie sankcje, jest serwisowana w zakładach Siemens Energy w Montrealu.
Z powodu braku turbiny Gazprom wykorzystuje obecnie jedynie 40 proc. przepustowości Nord Stream 1.
Scholz: Będziemy to uważnie monitorować
W sobotę w wywiadzie dla agencji dpa kanclerz RFN Olaf Scholz powiedział, że "Niemcy będą starać się upewnić, że nie ma żadnych technicznych powodów ograniczających dostawy gazu za pośrednictwem gazociągu Nord Stream 1".
– Obecnie mamy do czynienia z dławieniem dostaw gazu do Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, co jest technicznie uzasadnione. Może to być przypadek, ale nie musi tak być – stwierdził Scholz.
– Będziemy nadal bardzo uważnie to monitorować i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby upewnić się, że nie ma technicznych powodów dla tych ograniczeń – zapowiedział kanclerz Niemiec.
Nord Stream – gazowa broń Putina
Nord Stream 1 (Gazociąg Północny) transportuje gaz z Wyborgu w Rosji do Greifswaldu w Niemczech po dnie Morza Bałtyckiego. Omija w ten sposób kraje tranzytowe, takie jak Ukraina, Polska i państwa bałtyckie. Długość Nord Stream 1 wynosi 1222 km, co czyni go najdłuższym gazociągiem morskim na świecie. Składa się z dwóch nitek o przepustowości 55 mld m3. Działa od 2012 r.
Według raportu niezależnego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) z siedzibą w Finlandii, w ciągu pierwszych 100 dni wojny na Ukrainie Rosja zarobiła 98 mld dolarów z eksportu paliw kopalnych. Większość została wysłana do krajów UE, a na czele listy kupujących są Niemcy, które za rosyjską energię zapłaciły 12,1 mld euro.