Łukaszenka: Białoruś jest zaniepokojona agresywną polityką Polski
Prezydenci Rosji i Białorusi spotkali się w Petersburgu celem omówienia bieżącej sytuacji w Donbasie oraz kwestii dotyczących formowania Państwa Związkowego.
Jak przekazała Agencja Reutera prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę Alaksandrowi Łukaszence, że Rosja dostarczy Białorusi pociski rakietowe Iskander-M.
Łukaszenka: Białoruś zaniepokojona
Na spotkaniu Łukaszenka powiedział Putinowi, że Białoruś jest zaniepokojona "agresywną", "konfrontacyjną" i "odpychającą" polityką swoich sąsiadów – Litwy i Polski.
W związku z tym miał poprosić zwierzchnika Kremla o pomoc Białorusi w przygotowaniu "symetrycznej odpowiedzi" na rzekome ewentualne ataki nuklearne ze strony NATO.
– Mińsk musi być gotowy na wszystko, nawet użycie na poważnej broni do obrony naszej ojczyzny od Brześcia po Władywostok – stwierdził Łukaszenka.
Prezydent Białorusi zwrócił się do Kremla o dostarczenie "kilku dywizjonów" Iskanderów już w listopadzie 2021 roku. Wówczas również argumentował tym, że Białoruś jest rzekomo zagrożona uderzeniem militarnym "z Zachodu", w związku z czym przy pomocy Federacji Rosyjskiej chce wzmacniać swoją armię.
Na początku 2022 roku, kiedy niedługo przed inwazją na Ukrainę Rosja i Białoruś prowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe, rakiety Iskander były wśród uzbrojenia przerzuconego przez Rosję na Białoruś.
Iskander – co to za broń?
Iskander jest pociskiem balistycznym o długości 7,3 m, średnicy 0,92 m i masie startowej od 3800 kg do 4020 kg, w zależności od ładunku. Wysoka prędkość pozwala mu przełamywać obronę antyrakietową. Iskander porusza się po spłaszczonej trajektorii lotu poniżej wysokości 50 km. Potrafi wykonywać manewry z przeciążeniem 30 g w fazie końcowej (terminal phase), utrudniając przechwycenie przez systemy obronne.
Pocisk może przenosić głowice konwencjonalne o masie od 480 kg do 720 kg. Może też prawdopodobnie przenosić głowice termojądrowe, jednak jawnie nie zostało to potwierdzone. System naprowadzania zapewnia mu celność CEP: 10-30 metrów (wersja Iskander-E). Pocisk przewożony jest i wystrzeliwany z samochodowej dwuprowadnicowej wyrzutni typu TEL 9P78, zaprojektowanej przez Centralne Biuro Konstrukcyjne Titan w Wołgogradzie.
Iskander-M to wersja dla rosyjskich sił zbrojnych z pociskami m.in. 9M723 o zasięgu co najmniej 500 km.