Straż Graniczna ujawniła dwa podkopy. Wskazano miejsca
Funkcjonariusze przekazali najnowsze doniesienia z polsko-białoruskiej strefy przygranicznej za pomocą serwisu społecznościowego Twitter.
Straż Graniczna ujawnia
Jak podała SG, w ostatnią środę, 6 lipca na terytorium Polski próbowały nielegalnie przedostać się z Białorusi 24 osoby, m.in. obywatele Somalii, Gwinei, Gambii i Turcji. "To młodzi mężczyźni, którzy na Białoruś dostali się z Rosji" – oznajmili polscy strażnicy graniczni w swoim nowym komunikacie.
Co ciekawe, Straż Graniczna ujawniła dwa podkopy – na odcinkach w Lipsku (powiat augustowski, województwo podlaskie) oraz Dubiczach Cerkiewnych (powiat hajnowski, województwo podlaskie), które są chronione przez oddziały SG. Funkcjonariusze poinformowali także o zatrzymaniu cudzoziemców.
Zapora na granicy
Od 25 stycznia tego roku trwają pracę nad zaporą, która stanie na odcinku 187 km. Budowa dobiega końca. Niedawno ruszyła instalacja bariery elektronicznej. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, zapytany o termin odbioru instalacji, wyjaśnił, że "wykonawca deklaruje, iż w połowie września powinniśmy już uruchomić system bariery elektronicznej".
Finisz prac nad zaporą zbiegł się w czasie ze znoszeniem ograniczeń dot. przebywania w pasie przygranicznym. Zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim, który wprowadził rozporządzeniami szef MSWiA, obowiązywał od 1 grudnia do końca czerwca. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada ubiegłego roku na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy. "1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego. Jednocześnie wojewodowie wprowadzą zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej" – poinformował minister Mariusz Kamiński w oświadczeniu.