Polacy zbudują największy magazyn energii w Europie
– Celem strategicznym Grupy PGE w obszarze magazynowania energii jest posiadanie 800 MW nowych instalacji magazynowania energii w Polsce w 2030 roku. Instalacje zapewnią bezpieczną integrację systemową nowych odnawialnych źródeł energii, przyczynią się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego oraz poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju – powiedział prezes Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki.
Projekt budowy wielkoskalowego bateryjnego magazynu energii elektrycznej przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec o mocy nie mniejszej niż 200 MW i pojemności ponad 820 MWh jest jednym z największych tego typu projektów na skalę europejską. W czerwcu projekt uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, a kolejnym krokiem milowym w realizacji inwestycji było uzyskanie promesy koncesji na magazynowanie energii elektrycznej.
Energia dla 200 tys. domów
Projekt ten ma na celu połączenie istniejącej ESP Żarnowiec o mocy 716 MW z magazynem. Uzyskana dzięki temu innowacyjna instalacja hybrydowa o mocy co najmniej 921 MW i pojemności ponad 4,6 GWh, co odpowiada mocy największych konwencjonalnych bloków w Polsce, będzie w stanie świadczyć pełen zakres regulacyjnych usług systemowych, posłużyć do "odbudowy" systemu energetycznego lub zasilić energią około 200 tysięcy domów przez okres co najmniej 5 godzin (przy średnim obciążeniu 5 kW na dom) – wynika z materiału.
Jak zapewnia PGE, prace nad projektem realizowane są zgodnie z przyjętym harmonogramem. Projekt ubiega się o dotacje ze środków Komisji Europejskiej oraz dodatkowo Grupa PGE poszukuje także partnerów biznesowych w celu sfinansowania inwestycji.
Inwestycja powstanie blisko Bałtyku
Lokalizacja projektu oddalona jest o ok. 10 km od Morza Bałtyckiego, na którym PGE posiada trzy decyzje lokalizacyjne umożliwiające budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 3,5 GW. Ok. 30 km od ESP Żarnowiec i planowanego magazynu energii znajduje się należąca do Grupy PGE Farma Wiatrowa "Lotnisko" o mocy ok. 100 MW z potencjałem rozbudowy o kolejne 140 MW, w tym m.in. o wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne.
Grupa PGE wytwarza 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 proc. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25 proc., a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33 proc. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.