Rząd pracuje nad wsparciem dla korzystających z oleju opałowego i peletu
Międzyresortowy zespół pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, mającymi na celu wsparcie dla gospodarstw ogrzewających swoje domy olejem opałowym czy peletem – wynika z wypowiedzi wiceminister klimatu i środowiska Małgorzaty Golińskiej.
– Pojawiały się pytania "dzisiaj węgiel, a co z pozostałymi: olej opałowy czy pelet?". Międzyresortowy zespół pracuje również nad rozwiązaniami, które są dedykowane dla tych wskazanych surowców – powiedziała Golińska w Sejmie, podczas debaty nad projektem ustawy o dodatku węglowym.
Opozycja zgłosiła poprawki mające na celu objęcie wsparciem nie tylko palących węglem, ale także innymi rodzajami paliwa. Projekt wrócił do komisji. Głosowanie odbędzie się w piątek.
3 tys. zł dla ogrzewających się węglem
Projekt zakłada wypłatę 3 tys. dodatku węglowego dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla jako źródła ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zakładany w projekcie maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosi w 2022 r. 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku ma być Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.
– Na tym posiedzeniu Sejmu planujemy zakończyć procedowanie tej ustawy. Liczymy na to również, że Senat szybko przyjmie ewentualne poprawki lub zdecyduje się na to, aby tych poprawek nie zgłaszać. Dzięki temu z tych rozwiązań będzie można skorzystać już niedługo – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Kolejne posiedzenie Senatu zaplanowane jest na 3 i 4 sierpnia. Wtedy izba ma procedować ustawę.