Media: Boris Johnson może zostać szefem NATO
Gazeta zaznacza, że Johnson jest typowany na następce obecnego szefa NATO Jensa Stoltenberga, którego kadencja kończy się we wrześniu przyszłego roku.
Według tych doniesień, przed Johnsonem brano pod uwagę brytyjskiego sekretarza obrony Bena Wallace'a, a także byłych premierów Wielkiej Brytanii – Theresę May i Davida Camerona.
"Daily Telegraph" podkreśla, że stanowisko sekretarza generalnego NATO od dawna proponowano przedstawicielowi Wielkiej Brytanii ze względu na nieufność Stanów Zjednoczonych do polityków europejskich, którzy wielokrotnie ogłaszali plany utworzenia przez UE własnej armii.
Dymisja Johnsona. Kto nowym premierem Wielkiej Brytanii?
7 czerwca Johnson ogłosił, że rezygnuje ze stanowiska przewodniczącego Partii Konserwatywnej, ponieważ około 60 urzędników, w tym kilku ministrów, wycofało się z jego rządu.
Johnson zapowiedział również, że opuści urząd premiera, gdy tylko wybrany zostanie nowy lider partii. Jego nazwisko ma być znane 5 września i będzie to albo minister spraw zagranicznych Liz Truss, albo były sekretarz skarbu Rishi Sunak. Decyzję podejmie blisko 200 tys. członków partii.
Kandydaturę Johnsona na sekretarza generalnego NATO popierają torysi, ale według "Daily Telegraph" weto może zgłosić Francja.
NATO otwiera drzwi Finlandii i Szwecji
NATO liczy obecnie 30 państw Ameryki Północnej oraz Europy, które współpracują w obszarze militarnym. Ostatnie rozszerzenie miało miejsce w 2020 r., kiedy do Sojuszu została przyjęta Macedonia Północna.
Podczas czerwcowego szczytu w Madrycie do NATO oficjalnie zaproszono Finlandię i Szwecję. Oba kraje podjęły decyzję o dołączeniu do paktu w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, która przekształciła się w największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej.