Konsultacje polsko-hiszpańskie. Premier: Można być na dwóch krańcach Europy i świetnie się rozumieć
Premierzy Mateusz Morawiecki i Pedro Sanchez przyjęli wspólną deklarację o współpracy. Jednym z punktów jest dalszy rozwój relacji biznesowych i inwestycyjnych.
– Można być na przeciwległych krańcach kontynentu i znakomicie rozumieć się we wszystkich sprawach, bo taka jest sytuacja między naszymi rządami. Mieliśmy dzisiaj bardzo owocne konsultacje międzyrządowe – powiedział Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej na zakończenie konsultacji.
– Omawialiśmy sprawy o fundamentalnym znaczeniu, bo wiemy, że znajdujemy się na geopolitycznym zakręcie. Omówiliśmy także bezpieczeństwo naszych granic, bezpieczeństwo energetyczne oraz inflację, która dotyka zarówno Hiszpanię jak i Polskę. Wśród tematów omówiliśmy także wygląd Europy w przyszłości. Mamy globalne inspiracje jako UE. Rozmawialiśmy długo o wojnie na Ukrainie i o wpływie na bieżącą sytuację w Europie oraz jak ważne jest, żeby Ukraina utrzymała swoją niepodległość. Nasze kraje piszą najnowszą historię kontynentu i to ważne, żebyśmy na bieżąco wymieniali się informacjami. Współpraca na forum RE jest wzorcowa, za co dziękuję premierowi Sanchezowi. Życzyłbym sobie takiego zrozumienia wśród wszystkich krajów UE – wskazał szef polskiego rządu.
Wspólne stanowisko ws. gazu
Mateusz Morawiecki przekazał, że Polska i Hiszpania mają wspólne stanowisko dot. gazu. – To istotne, bo te kwestie były ostatnio bardzo intensywnie dyskutowane. Wczoraj, dzięki skoordynowanym działaniom Polski i Hiszpanii, udało się osiągnąć właściwe, dobre dla Polski, dobre dla Hiszpanii i dla Europy porozumienie z KE tak, aby nasze interesy narodowe nie ucierpiały – podkreślił.
– Oprócz naszego zaangażowania w sprawy europejskie, łączą nas wspólne pragnienia, aby Europa żyła w pokoju, spokoju i bezpieczeństwie. Mieć takiego przyjaciela i partnera życzę każdemu – podsumował polski premier.
Nie tylko rozmowy premierów
W ramach konsultacji szefowie resortów obrony Polski i Hiszpanii spotkali się w Warszawie, aby przedyskutować wzajemną współpracę dotyczącą bezpieczeństwa. Podpisali także nowe porozumieniem o współpracy w dziedzinie obronności.
Ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem spotkał się też szef MSZ Zbigniew Rau. Głównymi tematami rozmów był rozwój polsko-hiszpańskiego partnerstwa, w tym wzmocnienie relacji gospodarczych i kulturowych, oraz wsparcie dla Ukrainy. Po zakończeniu obrad podpisano także wspólną deklarację minister transportu, mobilności i agendy miejskiej Królestwa Hiszpanii oraz pełnomocnika rządu RP ds. CPK.