Statki wypłynęły z ukraińskich portów. "Oczekujemy gwarancji bezpieczeństwa"
W ostatni poniedziałek rano z portu w Odessie wypłynął pierwszy statek ze zbożem z Ukrainy – podali urzędnicy ukraińscy i tureccy.
Do działań doszło w związku z umową, która 22 lipca tego roku została podpisana w Stambule.
Ukraińskie statki
W piątek rano z ukraińskich portów wypłynęły trzy statki z ponad 50 tys. ton kukurydzy. Z Czarnomorsku wypłynęły dwa statki, zaś jeden z portu w Odessie. Wiadomości na Facebooku przekazał minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. "Wyruszyła pierwsza karawana statków z ukraińskim zbożem. Na pokładzie statków NAVI STAR, ROJEN i POLARNET 57 tys. ton ukraińskiej kukurydzy zmierza do Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii" – oznajmił.
"Oczekujemy, że gwarancje bezpieczeństwa naszych partnerów z ONZ i Turcji będą nadal działać, a eksport żywności z naszych portów stanie się stabilny i przewidywalny dla wszystkich uczestników rynku. W tym celu planujemy zapewnić portom możliwość obsługi ponad 100 statków miesięcznie. Choć »korytarz zbożowy« już działa, naszym celem jest posiadanie pełnoprawnych portów w obu kierunkach" – napisał polityk. Jak dodał, "takie kroki potrzebne są nie tylko ukraińskiej gospodarce, ale i światu". "Im szybciej będziemy mogli wyeksportować 20 mln ton zeszłorocznych upraw i zacząć eksportować nowe, tym szybciej sytuacja żywnościowa na świecie się poprawi" – stwierdził.
Umowa dot. zboża
22 lipca w Stambule udało się podpisać dwa porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża. Jeden dokument parafowały Turcja, Ukraina i ONZ, a drugi – Rosja, Turcja i ONZ, ponieważ Kijów nie chciał podpisać niczego bezpośrednio z Moskwą.
Według tureckiego resortu obrony, w stolicy kraju – Ankarze – działa już centrum koordynacyjne do monitorowania "korytarzy zbożowych".