Polska powinna zrezygnować z części suwerenności? Interesujący sondaż
"Czy Polska powinna zrezygnować z części suwerenności, jeśli to będzie warunek otrzymania pieniędzy z Unii Europejskiej w ramach KPO, czyli Krajowego Planu Odbudowy?" – dokładnie tak brzmiało pytanie stawiane respondentom przez ankieterów firmy Social Changes.
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie portalu wPolityce.pl, a jego wyniki poznaliśmy w piątek, 5 sierpnia.
Polacy za suwerennością?
29 proc. badanych opowiedziało się za przynajmniej częściową rezygnacją z polskiej suwerenności, przy czym 14 proc. "zdecydowanie" i 15 proc. "raczej". Przeciwnego zdania jest 46 proc. ankietowanych – 30 proc. "zdecydowanie" oraz 16 proc. "raczej". Ponadto, aż 25 proc. uczestników sondażu wybrało opcję "trudno powiedzieć".
Wśród elektoratów poszczególnych ugrupowań politycznych w Polsce przeciwko częściowej rezygnacji z suwerenności kosztem pieniędzy z KPO opowiada się: 72 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości – Zjednoczonej Prawicy, 26 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz 29 proc. wyborców Polski 2050 Szymona Hołowni.
Unia i pieniądze z KPO
Pomimo zgody na zrealizowanie tzw. kamieni milowych, Polska wciąż nie otrzymała środków z Krajowego Planu Odbudowy. Co więcej, szereg wypowiedzi unijnych polityków, m.in. komisarzy Very Jourovej oraz Didiera Reyndersa, wskazują, że Komisja Europejska wciąż nie jest usatysfakcjonowana zmianami w polskim wymiarze sprawiedliwości. Z kolei w obozie władzy narasta frustracja. Konflikt między premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą trwa.
Unia Europejska utrzymuje obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa. KE chciałaby między innymi rozdzielenia w naszym kraju funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.