"Szósta fala hamuje". Niedzielski informuje o stanie pandemii w Polsce
W piątek odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef resortu poinformował, że poprawia się sytuacja pandemiczna w Polsce. Nadal jednak liczba hospitalizacji utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie.
Pandemia w Polsce
Jak poinformował Niedzielski, w ciągu ostatnich 2 miesięcy w Polsce notowano dynamiczne wzrosty zachorowań na COVID-19. Jednak dane za ostatnie dwa dni pokazują, że ten proces wyhamował i, jak wskazał szef resortu zdrowia, "to samo zjawisko widzimy także na poziomie innych parametrów, które obserwujemy w trakcie pandemii".
– Chodzi mi tu przede wszystkim o liczbę zleceń na badania, które są wystawiane przez różne jednostki lecznicze i tutaj bardzo wyraźnie widzimy, że w stosunku do poprzedniego tygodnia mamy wyhamowanie liczby zleceń, ta liczba się stabilizuje i w gruncie rzeczy to jest kolejny parametr, który świadczy o tym, że ta kolejna szósta fala hamuje – powiedział Niedzielski.
Obecnie w kraju jest hospitalizowanych 2700 osób, a w stosunku do ostatniego raportu zanotowano przyrost ponad 200 hospitalizacji.
– Bardzo ważną informacją jeżeli chodzi jeszcze o analizę sytuacji w szpitalach jest to, że o ile mieliśmy tak jak dynamicznie rosła liczba zakażeń też wzrost liczby pacjentów pod respiratorami, to przez ostatnie 3 raporty, czyli od początku sierpnia mamy już ustabilizowaną liczbę pacjentów pod respiratorami, a nawet niewielki ich spadek – wyjaśnił Niedzielski.
Minister zdrowia wskazał także, że dolegliwość przebiegu COVID-19 w tej fali jest mniejsza niż w falach poprzednich, na co wskazuje liczba pacjentów pod respiratorami.
– Na tę całkowitą liczbę hospitalizacji 2742 mamy jedynie 62 pacjentów, w skali całego kraju oczywiście, pod respiratorami – poinformował minister zdrowia.
Szczepienia dla medyków
Niedzielski podjął także decyzję o umożliwieniu przyjęcia 4. dawki szczepionki przeciw koronawirusowie personelowi medycznemu, który zajmuje się pacjentami covidowymi. Jak dotąd możliwość przyjęcia drugiej dawki przypominającej miały tylko osoby po 60. roku życia oraz osoby z obniżoną odpornością.
– Konsultując się ze środowiskiem medycznym (...) podjęliśmy decyzję, także po konsultacji z zespołem do spraw szczepień przy ministrze zdrowia, z radą do spraw COVID przy panu premierze, że od 17 sierpnia wprowadzamy możliwość szczepienia 4. dawką personelu medycznego, pracowników podmiotów medycznych, studentów kierunków medycznych i farmaceutów – przekazał Niedzielski.