Służby prowadzą akcję oczyszczania Odry. 2 tys. policjantów i ponad 300 strażaków
Funkcjonariusze Policji i Straży Pożarnej cały czas monitorują sytuację wzdłuż biegu Odry. Do działań zostało skierowanych 2000 policjantów i 326 strażaków – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
"Policjanci monitorują sytuację wzdłuż biegu Odry w Zachodniopomorskiem. Patrole mają na celu informowanie o zaistniałym zagrożeniu epidemiologicznym i sprawdzanie respektowania wprowadzonego zakazu wstępu do wód rzeki" – poinformowała szczecińska komenda województwa policji.
"Żołnierze wielkopolskiej "Dwunastki" pomagają w usuwaniu skutków zanieczyszczenia rzeki Odry w Lubuskiem. Rano, w skwierzyńskim batalionie swoją gotowość do niesienia pomocy zameldowało blisko 100 terytorialsów" – czytamy w sobotnim komunikacie WOT. Żołnierze WOT przez najbliższych kilku dni będą pomagać w oczyszczaniu brzegu rzeki na odcinku od Słubic do Kostrzyna. W okolicach Krosna wsparcia udzielają wojska operacyjne 5. Kresowy Batalion Saperów z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.
Zielonogórski oddział Państwowej Straży Pożarnej poinformował: "Kolejny dzień działań na Odrze. Śnięte ryby zostały zebrane z 10 kilometrowego odcinka rzeki Cigacice – Przytoczki. Dziś pracowało 93 funkcjonariuszy PSP i OSP, 6 łodzi ratowniczych oraz 17 pojazdów zabezpieczających działania. Jutro wznowienie działań".
Działania na rzece Ner
Strażacy pracują również nad rzeką Ner, gdzie w sobotę na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego (woj. łódzkie) znaleziono znaczną liczbę śniętych ryb. Ner to rzeka stanowiąca prawy dopływ Warty. W obydwu województwach w związku z zaistniałą sytuacją zebrały się sztaby kryzysowe.
"W monitoring, stawianie zapór i wyławianie śniętych ryb na #Odra #Ner zaangażowanych jest 479 strażaków i 57 łodzi jednostek ochrony ppoż. Działania prowadzone są w woj. śląskim, opolskim, dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, łódzkim i wielkopolskim" – poinformowała na Twitterze Państwowa Straż Pożarna.