Scholz o rozmowie z Putinem: Nie ma zmiany postawy, ale trzeba prowadzić dialog
Szef niemieckiego rządu rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji po raz pierwszy od trzech i pół miesiąca. Rozmowa trwała 90 minut. Berlin przekazał, że Scholz zaapelował o jak najszybsze wypracowanie rozwiązania dyplomatycznego i całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy. Ponadto polityk wskazał na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Ponadto kanclerz podkreślił, że konieczne jest wdrażanie porozumienia ws. eksportu zboża z ukraińskich portów.
Szef niemieckiego rządu wezwał również prezydenta Rosji do traktowania jeńców wojennych zgodnie z konwencjami genewskimi i zapewnienia nieskrępowanego dostępu do nich przez przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.
Rosja nie zmienia podejścia do wojny
Jak dodał kanclerz Olaf Scholz, opisując rozmowę, "nic nie wskazywało również na to, że pojawiały się (u prezydenta Rosji) nowe postawy". – Niemniej słuszne jest rozmawianie ze sobą i przedstawianie Putinowi własnego spojrzenia na sprawy – powiedział, cytowany przez agencję dpa.
Szef rządu RFN jest "głęboko przekonany, że Rosja musi się wycofać, żeby pokój miał szansę w tym regionie". – I każdego dnia staje się dla mnie jasne, że to jedyna perspektywa – stwierdził Scholz.
Niemcy dostarczyły Ukrainie kolejne cztery działa przeciwlotnicze Gepard
Rząd Niemiec dostarczył na Ukrainę cztery zestawy przeciwlotnicze Gepard, co – według danych – zwiększyło łączną liczbę tego sprzętu do 24.
W środę wiadomość w tej sprawie przekazała agencja informacyjna Interfax-Ukraina. Jak podano, powołując się na doniesienia niemieckiego rządu federalnego, kolejnych sześć Gepardów jest przygotowywanych do wysłania na terytorium ukraińskie. Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały również dotąd 53 tys. pocisków dla przeciwlotniczych dział samobieżnych tego typu.