KEP: Nauczanie religii wspiera wychowawczą rolę szkoły
W ostatnim czasie w opinii publicznej trwa dyskusja o lekcjach religii w szkole. Jak każda teoria, tak i ta, ma swoich zwolenników i przeciwników. We wrześniu na ulicach polskich miast miała miejsce antykatolicka akcja, zachęcająca rodziców do wypisania dzieci z lekcji religii w szkołach. W wielu miastach pojawiały się furgonetki z plakatem "Żegnaj religio".
Lekcje religii to integralne wychowanie człowieka
Wychodząc naprzeciw negatywnym postawom wobec nauczaniu religii w szkołach Komisja Wychowania Katolickiego KEP w swoim oświadczeniu podkreśla katechetyczne i wychowawcze znaczenie lekcji religii. "Dzięki obecności lekcji religii w szkole możliwe jest integralne wychowanie człowieka: zarówno jego sfery intelektualnej, fizycznej oraz – co bardzo ważne – duchowej" – podkreślają biskupi.
Konferencja Episkopatu Polski zwraca również uwagę, że dzieci podczas lekcji religii nie tylko poznają swoją wiarę, uczą się miłości Boga i bliźniego, ale również poznają wartości ogólnoludzkie", takie jak solidarność, sprawiedliwość, empatia i otwarcie na drugiego człowieka.
Komisja Wychowania Katolickiego zwróciła się również do dzieci i młodzieży: "Skorzystajcie z tej szansy na lepsze poznanie Boga. Jeśli trzeba, podejmijcie wysiłek, aby pokonać pojawiające się trudności". Z kolei uczniom, którzy niezachwianie uczestniczą w lekcjach religii biskupi przyznali, że stanowią "piękne świadectwo wiary".
"Wybór lekcji religii daje możliwość takiego poznania i jest okazją do dawania świadectwa przyjaźni z Chrystusem w naszych czasach" – napisali biskupi w oświadczeniu, zwracając przy tym uwagę, że aby mówić o Chrystusie należy Go lepiej poznać.