Kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Oto propozycja Polski
– Postulujemy w Unii Europejskiej kolejny pakiet sankcyjny i pełne sankcje gazowe, również LPG, LNG, cały gaz rosyjski. Wydaje się nam, że to jest kolejny krok, który powinien być na poziomie Unii Europejskiej podjęty. Tak samo jeżeli chodzi o atom – powiedziała Moskwa w TVP1.
– Nie ma żadnych sankcji atomowych, ani na paliwa, ani na technologie, ani na jakąkolwiek współpracę – dodała.
W jej ocenie, na Zaporożu Federacja Rosyjska pozostaje "zupełnie bezkarna w swoich działaniach". Z tego też względu, jak zaznaczyła, powinny zostać podjęte kolejne kroki w sankcjach energetycznych.
– Mówimy tutaj o sankcjach, które byłyby zaplanowane jako sankcje wszystkich państw unijnych, nie pojedyncze sankcje krajowe, bo tutaj trudno by było (...) ten transport (paliw - red.) kontrolować, gdyby one były prowadzone na poziomie krajowym – podkreśliła minister.
Moskwa dodała, że oficjalna propozycja UE w tej sprawie nie została jeszcze przyjęta.
Wojna na Ukrainie. Zachód odpowiada sankcjami
Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kraje zachodnie zaczęły nakładać sankcje na Rosję, w szczególności na surowce energetyczne, z których Kreml czerpie największe zyski i finansuje wojnę.
Unia Europejska przyjęła dotąd siedem pakietów sankcji, w tym embargo na dostawy rosyjskiej ropy naftowej i węgla. Bruksela przygotowuje obecnie ósmy pakiet sankcji, który ma pozbawić Kreml 7 mld dolarów dochodów.
Z opublikowanego na początku października sondażu SW Research wynika, że prawie 60 proc. Polaków nie chce złagodzenia lub zniesienia sankcji wobec Rosji nawet kosztem utrzymania wyższych cen energii.
Rosyjska inwazja na Ukraine trwa od 24 lutego i przekształciła się w największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej.