Ławrow: W interesie USA jest militarne osłabienie Europy
Coraz więcej ekonomistów nie tylko w Rosji, ale i na Zachodzie dochodzi do wniosku, że Stany Zjednoczone dążą do całkowitego wyczerpania i deindustrializacji gospodarki europejskiej – stwierdził Ławrow, cytowany przez państwową agencję TASS.
Przekonywał, że Niemcy przenoszą dużą liczbę swoich linii produkcyjnych do USA, ze wszystkimi tego konsekwencjami dla długoterminowych zdolności konkurencyjnych Unii Europejskiej.
Według niego "w interesie Waszyngtonu jest osłabienie Europy pod względem militarnym, utrzymanie jej w gotowości, sprawienie, by zalała Ukrainę bronią i uzupełniła arsenały broni krajów UE amerykańskimi dostawami".
Zdaniem Ławrowa, polityka Ameryki opiera się na "egoistycznych interesach gospodarczych i ideologicznych kompleksach wyższości". – Europejczycy już teraz cierpią z powodu sankcji gospodarczych znacznie poważniej niż Stany Zjednoczone – dodał.
Stosunki USA-Rosja są na dnie
Stosunki amerykańsko-rosyjskie są najgorsze od czasu zakończenia zimnej wojny z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Atak trwa od 24 lutego i przekształcił się w największy konflikt zbrojny w Europie od momentu upadku hitlerowskich Niemiec w 1945 r.
Rosja nie nazywa swoich działań przeciwko Ukrainie wojną, lecz "specjalną operacją wojskową" i domaga się od Kijowa "demilitaryzacji i denazyfikacji" kraju, a także uznania zaanektowanego w 2014 r. Krymu za rosyjski.
Po nieudanej próbie zdobycia Kijowa na początku wojny, siły rosyjskie skoncentrowały się na przejęciu pełnej kontroli nad obwodami ługańskim i donieckim, które razem tworzą region nazywany Donbasem. Jego część była już kontrolowana przez wspieranych przez Moskwę separatystów, zanim Władimir Putin rozkazał swoim oddziałom zaatakować całą Ukrainę.