Węgry zablokowały unijną pomoc dla Ukrainy
Węgierski minister finansów Mihaly Varga wypowiedział się w imieniu kraju przeciwko przyjęciu przez Radę Europejską poprawek legislacyjnych, które pozwoliłyby Ukrainie otrzymać 18 mld euro pomocy finansowej w 2023 r. – informuje agencja Interfax-Ukraina.
– Węgry są przeciwne nowelizacji przepisów finansowych – powiedział Varga we wtorek w Brukseli w ramach otwartej części posiedzenia Rady ds. Gospodarczych i Finansowych.
– Niestety nie byliśmy w stanie zaakceptować pakietu w całości. Nie ostudzi to jednak naszych ambicji, by od początku stycznia rozpocząć dystrybucję pomocy dla Ukrainy – oświadczył czeski minister finansów Zbynek Stanjura, który przewodniczył spotkaniu. I poprosił komisję o znalezienie alternatywnego rozwiązania, które poprą wszystkie państwa Unii.
Stosunek Orbana do wojny na Ukrainie
Na początku kwietnia br. Fidesz wygrał wybory parlamentarne, a premier Viktor Orban rozpoczął swoją czwartą kadencję z rzędu (piątą w historii). W trakcie kampanii wyborczej Orban obiecywał, że jeśli zwycięży, Węgry nie zostaną wciągnięte do wojny rosyjsko-ukraińskiej i nie będą płacić za jej skutki.
W poniedziałek weszło w życie embargo UE na rosyjską ropę oraz pułap cenowy w wysokości 60 dolarów za baryłkę. Embargo nie dotyczy ropy importowanej ropociągami, co umożliwia Węgrom sprowadzanie surowca rurociągiem Przyjaźń.
Węgry zwolnione z pułapu cenowego na rosyjską ropę
– Zostaliśmy zwolnieni z limitu cen rosyjskiej ropy – poinformował szef MSZ Węgier Peter Szijjarto. Tłumaczył, że rząd Orbana "nie rozpatruje kwestii dostaw energii z ideologicznego czy politycznego punktu widzenia". Jak dodał, kraj powinien kupować tyle ropy i gazu, ile potrzebuje jego gospodarka.
Pułap cenowy na rosyjską ropę ma wpłynąć na budżet Kremla i ograniczyć możliwości Rosji w zakresie finansowania wojny przeciwko Ukrainie.