Reuters: Polska zrezygnowała z weta ws. unijnego pakietu
Agencja, powołując się na źródła dyplomatyczne, poinformowała, że na czwartkowym szczycie w Brukseli Polska zrezygnowała z weta dotyczącego podatku korporacyjnego, odblokowując w ten sposób cały pakiet umów, który obejmuje m.in. 18 mld euro finansowania dla Ukrainy w 2023 r.
Według ustaleń RMF FM, porozumienie dotyczy, oprócz wsparcia Ukraińców, zatwierdzenia 15 proc. podatku od korporacji, przyjęcia węgierskiego KPO i zwieszenia 6,3 mld euro węgierskich funduszy w ramach mechanizmu praworządności.
Wszystkie cztery decyzje trzeba było podjąć jednocześnie i jednomyślnie.
Zełenski prosi UE o zatwierdzenie pomocy dla Ukrainy
Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do unijnych przywódców za pośrednictwem łącza wideo i wezwał ich do zatwierdzenia pomocy, której jego kraj potrzebuje prawie 10 miesięcy po rozpoczęciu wojny.
– Bardzo proszę o to, aby nasza walka o pokój dla Ukrainy i całej Europy nie była uzależniona od nieporozumień i kontrowersji między niektórymi państwami członkowskimi UE – powiedział Zełenski.
Będą nowe sankcje wobec Rosji?
W czwartek kraje UE ponownie podejmą działania w celu uzgodnienia dziewiątego pakietu sankcji wobec Rosji po tym, jak Polska i Litwa zablokowały porozumienie w obawie, że może ono przynieść korzyści rosyjskim oligarchom z branży nawozowej.
Niektórzy twierdzą, że ograniczenia nałożone przez UE stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego krajów rozwijających się, podczas gdy inni uważają, że ich złagodzenie pozwoliłoby rosyjskim oligarchom, którzy są właścicielami firm nawozowych, na uniknięcie nałożonych na nich unijnych sankcji.
Jeden z dyplomatów powiedział agencji Reutera, że kraje członkowskie zbliżyły się do porozumienia i że nowy projekt sankcji będzie gotowy prawdopodobnie w czwartek wieczorem.