Wzrost cen żywności. Kowalczyk wskazał, czego należy się spodziewać
– Tempo przyrostu cen żywności będzie dużo mniejsze. (…) Może nie na początku, ale tak już gdzieś w granicach maja-czerwca nawet powinno być jednocyfrowe – powiedział Henryk Kowalczyk w Radiu Plus. Minister zastrzegł jednak, że warunkiem, by tak się stało jest m.in. stabilizacja cen energii.
– Przy tych warunkach, które mamy to spodziewam się, że to będzie rzeczywiście kilkuprocentowy wzrost cen, czyli inflacja będzie kilkuprocentowa, a nie kilkunastoprocentowa, jak w tej chwili – dodał.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja konsumencka wyniosła 17,5 proc. w ujęciu rocznym w listopadzie 2022 r. Wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych sięgał 22,3 proc. r/r.
Zerowy VAT na żywność. Minister finansów podpisała rozporządzenie
Na początku grudnia minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność.
Rozporządzenie przewiduje także przedłużenie preferencji w VAT dla darowizn na rzecz Ukrainy oraz obniżenie stawki VAT na niektóre produkty nawozowe. Tarcza antyinflacyjna w obecnej postaci obowiązuje do końca br.
– Wydłużamy stosowanie zerowej stawki VAT na żywność. Tak jak obecnie, stawką tą objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. Równocześnie skupiamy nasze działania na cenie energii i jej nośników oraz cenie gazu. Cały czas monitorujemy sytuację i reagujemy na szoki zewnętrzne – wskazuje minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Tarcza antyinflacyjna do końca 2022 r.
Tarcza antyinflacyjna w obecnej postaci obowiązuje do końca 2022 r. Oznacza to obniżenie stawek VAT na podstawowe produkty żywnościowe, energię elektryczną i cieplną, gaz ziemny, niektóre paliwa silnikowe oraz nawozy i środki wykorzystywane w produkcji rolnej.
W ramach tarczy antyinflacyjnej do końca roku obowiązuje również obniżka akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżka stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży niektórych paliw. Niższa akcyza obowiązuje również na lekki olej opałowy.